libia11
Posty: 337
Rejestracja: środa 07 lis 2012, 09:13

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 19 mar 2013, 19:21

No szczęka mi opadła
#51869 Ewa Mayer (nauczyciel)19.03.2013, 03:59
Ja też nie jestem za likwidacją bibliotek. Jestem za likwidacją etatów bibliotekarzy, którzy nie mają co robić; Skąd to wiem; bo pracowałam w bibliotece szkolnej, gdzie pracują 3 osoby i gadają tyko o swoim zdrowiu, albo co kupić, w co się ubrać itp; te osoby tak naprawdę nie wiedzą co to jest praca; ale cóż taka rzeczywistość.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 19 mar 2013, 19:37

libia, pewnie bywa i tak w bibliotekach. My się w pracy nie oszczędzamy, ale są i tacy bibliotekarze, którzy psują nam wizerunek. Niestety :(

libia11
Posty: 337
Rejestracja: środa 07 lis 2012, 09:13

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 19 mar 2013, 20:04

Wiem że są. Ale też taki wizerunek jest jest często powielany przez nie bibliotekarki ja pracowałam na przykład z żoną żołnierza straży granicznej miała tylko kurs i to jeszcze nie dawno( kilka lat temu) akurat ta pani pracowała jak umiała, wcześniej pracowały tu panie nauczycielki oraz jeden pan z polecenia OP SAMORZĄDOWIEC przez rok się przechował . Owoce tej pracy wciąż prostuję między innymi wprowadzając książki do MOLA z półki inaczej się nie da. Wkurzyłam się bo wyraźnie ta pani też nie jest bibliotekarzem
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

antykwa
Posty: 93
Rejestracja: piątek 20 paź 2006, 13:50

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 19 mar 2013, 20:13

Idąc tokiem myślenia pani Ewy Mayer, należałoby polikwidować wszystkie zawody, bo w każdym zawsze znajdzie się obibok i brakorób. Poza tym różnie bywa, czasem jest chwila, że pogada się i o sprawach prywatnych (jak wszędzie), co wcale nie musi oznaczać marnotrawienia czasu, złego wykonywania swoich obowiązków itd. Jesteśmy tylko ludźmi i pracujemy wśród ludzi, a przyjazne stosunki międzyludzkie w pracy też są bardzo ważne.

libia11
Posty: 337
Rejestracja: środa 07 lis 2012, 09:13

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 19 mar 2013, 20:19

Z Głosu 19.03) Boni wycofuje się z łączenia bibliotek. Na razie

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział wycofanie się z projektu łączenia bibliotek szkolnych i publicznych. Wcześniej spotkał się z przedstawicielami nauczycieli-bibliotekarzy, związkowców oraz z ekspertami.Chodzi o projekt założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, który zakładał umożliwienie samorządom łączenia bibliotek szkolnych z publicznymi. Przeciwko temu pomysłowi zaprotestowali nauczyciele-bibliotekarze, związkowcy oraz zwykli czytelnicy, którzy zasypywali MAiC listami i mailami w tej sprawie.Boni zapewnił, że sporny przepis zostanie usunięty z projektu ustawy, a przed zaproponowaniem jakichkolwiek zmian w tej kwestii jego resort przeanalizuje skutki ewentualnej współpracy między bibliotekami szkolnymi a publicznymi. Szef MAiC zaproponował środowisku nauczycieli i bibliotekarzy wspólne wypracowanie "modelu współpracy biblioteki szkolnej z innymi podmiotami". W tym celu powołany ma zostać specjalny zespół roboczy.Według Boniego, w ciągu dwóch miesięcy środowisko powinno dojść do konkluzji i zaproponować ministerstwu administracji pakiet rozwiązań.
(PS, GN)

Wersja do wydruku
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

bogna3
Posty: 665
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 19 mar 2013, 22:35

Nagłówek mnie zaniepokoił
http://www.glos.pl/node/8762

Najpierw się ucieszyłam, że minister odpuścił, ale jak już ochłonęłam, bo minęło kilka godzin ,z aczęłam analizować i już weszę jakiś spisek MAC

"Uznaliśmy po tej dyskusji, że zapis o bibliotekach szkolnych usuniemy[/color] z założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez samorządy, aby najpierw w praktyce sprawdzić, jak na terenie samorządu mogą ze sobą współpracować biblioteki publiczne i biblioteki szkolne" - powiedział PAP Boni po poniedziałkowym spotkaniu.
Otóż podobnie jak jutka chyba ograniczę współpracę z publiczną.

Otóż do tej pory współpraca między b. publiczną układała sie u nas dobrze, ale teraz zaczynam kalkulować, że może się to obrócic przeciwko mnie. Zatem podobnie jak jutka zacznę ograniczać wspólne przedsięwzięcia, żeby nie dać pretekstu do połączenia skoro tak dobrze się uzupełniają. To samo robią, z ty samymi dziećmi , więc po co dwie biblioteki?
Wiem jest to rozumowanie dość prymitywne czy pospolite, ale czy nie tym tokiem myslenia posługiwali sie do tej pory "reformatorzy" bibliotek.
Wciąż nie daje mi spokoju to zdanie "aby najpierw w praktyce sprawdzić, jak na terenie samorządu mogą ze sobą współpracować biblioteki publiczne i biblioteki szkolne".

Jak słusznie ktoś tu zauważył jest świetna okazja, aby dążyc do ustanowienia standardów pracy biblioteki, żeby nie mozna było prowadzic biblioteki w wymiarze 1/30 i jak potwierdza MEN nie narusza to obowiązujacego prawa. To jest kpina z prawa, a potem zarzuca sie b. szkolnej, że pracuje kilka godzin dziennie czy tygodniowo. Czyja to wina?

Nie wiem kto bedzie uczestniczył w ramach pracy powoływanego zespołu (do okreslenia ram współpracy miedzy bibliotekami), ale należy o tym przypomnieć samorządowcom.

Maja
Posty: 103
Rejestracja: wtorek 24 paź 2006, 23:09

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 19 mar 2013, 22:55

tia, minister zadbał, bym nie miała syndromu odstawienia (od forum;-)

Malkontent
Posty: 557
Rejestracja: czwartek 25 maja 2006, 23:00

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 19 mar 2013, 23:00

Idąc za tokiem myślenia Ewy Mayer mogę powiedzieć, że największym nieszczęściem dla biblioteki jest zatrudnienie kilku dydaktyków na parę godzin zamiast jednego bibliotekarza z krwi i kości.Znam takie biblioteki, to właśnie w nich kula się szklanki z kawą, sprawdza klasówki i przygotowuje kserówki na lekcje.Nikt nie czuje się za nic odpowiedzialny i jakoś leci.

teżbibliotekarka
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 17 mar 2013, 11:54

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 20 mar 2013, 19:00

maria_b pisze:
Jan Jackowicz-Korczyński
Obywatelskie STOP dla likwidacji bibliotek w pigułce

Polecam prezentację PUNKTUJĄCĄ proponowane przez MAiC zmiany. Osobiście przyczynę braku rozeznania polityków w sprawie pozycji i rangi bibliotek szkolnych dla edukacji młodego pokolenia dostrzegam w wieloletnich zaniedbaniach mówienia o zmieniającej się roli bibliotek szkolnych w zmieniającym się świecie. Ministerstwo Edukacji zlikwidowało stanowisko pracy osoby w zakresie, którego było pilotowanie spraw bibliotek szkolnych. Nieszczęśliwie dla sprawy ogólnopolskie społeczne gremia ,,nie udżwignęły'' ciężaru pilnowania konieczności zmian roli biblioteki w szkole 21 wieku. W skali ogólnopolskiem nikt się tym nie zajmował w minionych latach.

http://eduwww.net/index.php/blog/24-bib ... -w-pigulce
Witam wszystkich, bo ja tu pierwszy raz :oops: Może od tego trzeba teraz zacząć? Od człowieka, który zająłby się bibliotekami szkolnymi u samej góry? Miałabym nawet kandydata :oops: bo ja kocham Pana, Panie Juliuszu...

nauczycielka01
Posty: 18
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 22:10

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 20 mar 2013, 22:39

Chciałam jeszcze powiedzieć, że jestem bardzo rozczarowana, że jak dotąd STOWARZYSZENIE KADRY KIEROWNICZEJ W OŚWIACIE --OSKKO- czyli dyrektorzy szkół i inni działacze szkolni typu wizytatorzy nie zabrali głosu w sprawie bibliotek, jest na ich forum jeden wątek, kilku dyrektorów się wypowiedziało- ale reszta milczy--dlaczego???Oni nie wiedzą, że biblioteka szkolna jest CZĘŚCIĄ SZKOŁY??Oni nie widzą pracy nauczycieli w bibliotece??? Jako nauczyciel korzystający z forum OSKKO biernie, oraz osoba ceniąca to forum jestem bardzo tą ignorancją zawiedziona.

Czy dyrektorzy są prawą ręką samorządów????

Milczą bo nie mają nic do powiedzenia? Bo następnego konkursu nie przejdą jeżeli będę dyskutowali? Nie rozumiem panie i panowie z forum OSKKO.

Maja
Posty: 103
Rejestracja: wtorek 24 paź 2006, 23:09

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 20 mar 2013, 22:57

odpowiedziałaś sobie - coraz częściej widzę, że dyrektor jest pracownikiem OP oddelegowanym do pracy w szkole.

bomila
Posty: 431
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 12:03

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 20 mar 2013, 22:59

Otóż właśnie, są od samorządów zależni. Niektórzy podpisali protest i wypowiadali się w mediach. Ale reszta położyła uszy po sobie i czeka na odgórne decyzje... Zrobią, co im każą, niezależnie od kosztów społecznych :cry:

xandre
Posty: 630
Rejestracja: piątek 02 cze 2006, 11:16

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 26 mar 2013, 10:30

Malkontent pisze:Idąc za tokiem myślenia Ewy Mayer mogę powiedzieć, że największym nieszczęściem dla biblioteki jest zatrudnienie kilku dydaktyków na parę godzin zamiast jednego bibliotekarza z krwi i kości.Znam takie biblioteki, to właśnie w nich kula się szklanki z kawą, sprawdza klasówki i przygotowuje kserówki na lekcje.Nikt nie czuje się za nic odpowiedzialny i jakoś leci.
Och dokładnie. Jak jest wszystko takie wspólne to nikt tego nie pilnuje. Podobnie biblioteka. Jak jest do wszystkiego to jest do niczego. Spotkałam jedną osobę, nie bibliotekarza, który jednak pracuje na tym stanowisku i robi to faktycznie z pasją i zaangażowaniem. Poza tym zawsze będzie bałagan w takiej bibliotece. Nie jest człowiek w stanie upilnować.
Ja sama wiem po sobie, jak ciągnę 3 różne etaty. Robię coś w bibliotece to już myślami jestem gdzie indziej. Bo muszę zaraz biec do świetlicy. A trzeba jeszcze to i to zrobić. Pracę wychowawczą biblioteki tam przeniosłam. Tam ich edukuję, czytam, pokazuję nowości. No ale już na lekcji w klasie tego nie zrobię. :( Chcę cały etat :( :evil: Ja lubię swoją pracę :)

maria_b
Posty: 198
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 26 mar 2013, 12:51

Akcja Stop likwidacji bibliotek: Boni się wycofał, ale to nie koniec protestu
http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Zuzza
Posty: 589
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

poniedziałek 01 lip 2013, 00:33

Gdyby nie nasza zadyma od tej chwili obowiązywałoby nowe prawo - a tak gdzieś przepadło. Nie zapominajmy, że LICHO nie śpi - dalej pilnujmy sprawy:
http://mac.bip.gov.pl/prawo-i-prace-leg ... lnego.html

bowiem:
a) Biblioteki:
Proponowane umożliwienie łączenia działalności bibliotek publicznych i szkolnych został przez wielu obywateli zrozumiane jako zapowiedź likwidacji bibliotek w szkołach. Stąd liczne apele, by tego nie robić.
Nie ma jednak i nigdy nie było takiego zamiaru. Ustawa o systemie oświaty (art. 67) wprost wymaga, by uczniowie mieli dostęp do książek w szkołach. Celem zaś proponowanych zmian jest ułatwienie dostępu do książek, a więc umożliwienie bibliotekom rozwoju poprzez współpracę.
Jednocześnie konsultacje wykazały, że konsekwencje obecnych ograniczeń prawnych w działalności bibliotek szkolnych i publicznych nie są jasne. Obywatele nie wiedzą np., że biblioteki szkolne nie mogą korzystać z takich szans, jakie otrzymały biblioteki publiczne, które w wielu miejscach bardzo się zmodernizowały. Biblioteki szkolne tymczasem nie mogą ani występować o granty ani współpracować z organizacjami pozarządowymi, które dysponują funduszami rozwojowymi. Nie jest dla obywateli jasne, że osobne struktury organizacyjne nie pozwalają na wspólne planowanie zakupów książek czy efektywne organizowanie czasu pracy obu placówek – tak by cała lokalna wspólnota miała łatwy dostęp do książek i do wszystkich usług, jakie może dziś oferować nowoczesna placówka biblioteczna. W toku konsultacji okazało się też, że dla części obywateli „biblioteką szkolna” to nie po prostu biblioteka, która w sposób fachowy udostępnia książki uczniom w szkole, ale instytucja wyłącznie zorganizowana w taki sposób, jak to jest dziś. Dla zwolenników tego poglądu każda reorganizacja działania biblioteki w szkole jest równoznaczna z „likwidacją biblioteki szkolnej”. MAC stoi na stanowisku, że należy przeprowadzić proponowaną zmianę umożliwiając bibliotekom szkolnym i publicznym współpracę lub wzajemne świadczenie usług. Proponując zmianę mamy na względzie dobro dzieci, ale także całej lokalnej wspólnoty, dla której dostęp do bibliotek staje się coraz ważniejszy, choćby ze względu na przemiany na rynku pracy.
By jednak nie było żadnych wątpliwości, że dzieci i młodzież będą miały wygodny dostęp do książek w szkole, MAC zmieni założenia: Zapis z założeń: „Stworzenie możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną” (III.1.2.4) będzie zastąpiony zapisem „Stworzenie możliwości łączenia funkcji bibliotek szkolnych i publicznych. Biblioteka publiczna będzie mogła wykonywać funkcje biblioteki szkolnej (posiadając filię w danej szkolę), biblioteka szkolna będzie mogła pełnić również rolę biblioteki publicznej. Ponadto możliwe będzie na podstawie porozumienia wykonywania wspólnie zadań przez bibliotekę publiczną i szkolną”
Konsultacje wykazały, jak ważne są zasady organizacji pracy bibliotek publicznych i szkolnych. Oba typy bibliotek działają na podstawie różnych przepisów. Dlatego w bibliotekach publicznych pracują bibliotekarze-pracownicy instytucji kultury, a w bibliotekach szkolnych – nauczyciele-bibliotekarze objęci Kartą Nauczyciela. Obu grupom inaczej mierzy się czas pracy, inaczej wylicza wynagrodzenia. Obie grupy zawodowe inaczej definiują swoje zadania, jasno widzą te różnice i uważają je za ważne.
MAC rozumie różne funkcje obu typów bibliotek i zdaje sobie sprawę, że obie te funkcje muszą być realizowane z poszanowaniem specyfiki organizacyjnej – ale tak, by forma pracy nie utrudniała mieszkańcom dostępu do kultury i do książek. Równocześnie konieczne jest, by dzieci i młodzież miały zapewnione bezpieczeństwo i jasne były inne warunki dotyczące łączenia funkcji bibliotek szkolnych i publicznych.

W efekcie tych konsultacji szczegółowe rozwiązania - pozwalające zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i fachową opiekę, czytelnikom z wszystkich grup wiekowych szerszy dostęp do książek, a pracownikom bibliotek rozwiązania dotyczące warunków pracy - będą tworzone w toku dalszych prac nad projektem ustawy.
Całość: https://mamzdanie.org.pl/web/guest/kons ... true&cur=2

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 7 gości