Jola64
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 21 sie 2014, 15:55

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 21 sie 2014, 16:03

Witam wszystkich Forumowiczów, jestem świeżynką na Forum, choć bibliotekarką już ładnych parę lat :lol: Będę wdzięczna za podpowiedź, jak sformułować taki Regulamin i deklaracje. Moja Dyr wszystko zwala na mnie, bo ona nie wie...choć to ona jest za wszystko "odpowiedzialna".
AAAA... i jeszcze jedno, moja szkoła biedna, aż piszczy, więc kombinuję, jak mogę. 75 kart książek dla podręczników to sporo z moich zachomikowanych, ale cóż :(
Czy jest jeszcze szkoła, gdzie nie ma programu MOL czy innego? U nas był, ale poprzedniczka nie aktualizowała programu i teraz nie ma, bo nie ma kasy...
Pozdrawiam, marudna Jola
yola1@wp.pl
Ostatnio zmieniony czwartek 21 sie 2014, 19:33 przez Jola64, łącznie zmieniany 1 raz.

bogna3
Posty: 665
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 21 sie 2014, 16:29

Do seven
Ja także chętnie zapoznałabym sie z pomysłem tego regulaminu. Deklaracji nie zamierzam robić każdemu z osobna bo jest ok. 160 pierwszaków i szkoda papieru. Postanowiłam, że napiszę 7 regulaminów (bo tyle jest klas I) i poproszę wychowawców o zapoznanie z nimi rodziców i złożenie podpisu, że zapoznali się z jego treścią.
Napisałas, że nie będziesz zakładała kart książek - a skąd bedziesz wiedziała, kto miał ten podręcznik w przypadku zgubienia czy zniszczenia. Miałam już podobne doświadzcenia ze słownikami czy lekturkami. Pani wzięła 20 szt. na klasę i przyniosła 19 i niewiadomo było kto nie oddał.
Jest zamieszanie z tymi podrecznikami bo dyrektorzy sami nie wiedzą jak rozliczyć rodzica za zniszczony (zwłaszcza po dwóch latach użytkowania) podrecznik i jak to okreslić czy jest zniszczony, czy wynika to z normalnego użykowania. W regulaminie chyba zrobię punkt mówiacy o tym, że w kwestiach spornych "oględzin" dokona komisja powołana przez dyrektora (mam taką stałą komisję przy selekcji do brakowania).

dzu_nia
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 21 sie 2014, 17:06

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 21 sie 2014, 17:12

seven pisze:U mnie podobnie, założona nowa księga na podręczniki. Poszło szybko i sprawnie, 289 podręczników 1 części wpisanych, myślałam, że będzie gorzej. Wypożyczać będą rodzice, dla każdego przygotowana jest deklaracja do podpisania i zobowiązanie do przestrzegania regulaminu wypożyczenia podręcznika, przechowywania go w okładce i odpowiedzialności finansowej (tylko jakiej???), dlatego też książki nie mają kart. Wychowawcy będą za to częściowo odpowiedzialni i jak rodzic takiej deklaracji nie podpisze to dziecko będzie korzystać z podręcznika tylko w szkole. A pierwszaki, zgodnie z tradycją naszej szkoły, będą miały uroczyste pasowanie na czytelnika w drugim semestrze i będą sobie wybierać książeczki do czytania jakie tylko chcą :D . To rodzic będzie odpowiadał za podręczniki i się z nich rozliczał. Zresztą sami wiecie, jakie czasem niekumate są pierwszaki :?

Witam serdecznie, również bardzo proszę o przesłanie wzoru deklaracji i regulaminu, jeśli jest taka możliwość

pozdrawiam Agnieszka
dzu_nia@o2.pl

seven
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 13:34

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 21 sie 2014, 17:57

[quote]Do seven
Ja także chętnie zapoznałabym sie z pomysłem tego regulaminu. Deklaracji nie zamierzam robić każdemu z osobna bo jest ok. 160 pierwszaków i szkoda papieru. Postanowiłam, że napiszę 7 regulaminów (bo tyle jest klas I) i poproszę wychowawców o zapoznanie z nimi rodziców i złożenie podpisu, że zapoznali się z jego treścią.
Napisałas, że nie będziesz zakładała kart książek - a skąd bedziesz wiedziała, kto miał ten podręcznik w przypadku zgubienia czy zniszczenia. Miałam już podobne doświadzcenia ze słownikami czy lekturkami. Pani wzięła 20 szt. na klasę i przyniosła 19 i niewiadomo było kto nie oddał. [quote]

U mnie jest 189 pierwszaków, deklarację dla rodzica robię na kartce A5 i wypełnione i podpisane przez rodziców będę wkładać do segregatora, wszystko uporządkowane klasami. Podręczniki ponumerowałam i na deklaracji jest miejsce na wpisanie nr książki, dlatego będę wiedziała, kto dokładnie użytkował dany podręcznik. Każdy podręcznik będzie przypisany do konkretnej osoby. Podręczniki mam już poukładane numerami i np. klasa 1A dostanie od nr 1-25, klasa 1B od nr 26-50 itd. Na każdym segregatorze będę miała zapisane jakie nr ma dana klasa, żeby łatwiej było znaleźć osobę, która zniszczy bądź zgubi podręcznik. Takie wypożyczanie na deklaracje :)
Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce, ale tak jak pisałam wcześniej, przy ewentualnym problemie z podręcznikiem szybciej dogadam się z rodzicem niż z pierwszakiem :)
Wszystkie osoby, które napisały mi, że chcą wzór regulaminu i deklaracji proszę o cierpliwość do poniedziałku. Przy okazji, nie spodziewajcie się twórczego cudu :lol:

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

czwartek 21 sie 2014, 22:22

Seven - bardzo dziękuję

Proszę o przesłanie na adres: moja_biblioteka15@onet.pl

Dziękuję

bogna3
Posty: 665
Rejestracja: środa 27 sie 2008, 15:03

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

piątek 22 sie 2014, 17:47

Byłam dziś w szkole i wprowadziłam do księgi 173 podręczniki. Doszłam do wniosku, że nie pozakładam kart książek - z prostego powodu - bo mam ich mało jak na 173 podręczniki x 4 części plus j, angielski. Posegregowałam podobnie jak seven po 25 sztuk i czekam na listy dzieci. Na nich zrobię rubryczki i naniosę numery przy każdym nazwisku. Taką listę dołączę do regulaminu podpisanego przez rodziców danej klasy.
Lista dzieci, Regulamin i podpisy rodziców to 3 -4 kartki na jedną klasę. Wepnę je to do teczki i gotowe. Tym sposobem oszczędzę papierologii.

Mam jeszcze pytanie czy pieczątki stawiacie tez na 3 stronach, czy wystarczy str. tytułowa i koniec.

wichrowe wzgórze
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek 15 paź 2012, 12:31

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

niedziela 24 sie 2014, 16:23

Pieczętujemy zawsze na 3 stronach.
Dołożę swój kamyczek do tego podręcznikowego ogródka. Jestem zwolenniczką prostych rozwiazań i z doświadczenia wiem, że 98% problemów w oświacie same się rozwiązują tylko trzeba przeczekać :D Były juz mundurki, karty kipu itp...

Nie będę niczego nowego wymyslać i zrobię tak:
1. Elementarze wpiszę do księgi inwentarzowej podręczników
2. ucznim założę karty czytelników i wpiszę każdemu uczniwi do jego kary nr inwentarzowy( i tak w II semestrze im będę zakladać)
3. Poproszę wychowawcę, aby w dzienniku napisał "deklarację" ( doslownie parę punktów), odczytał ją na pierwszej wywiadówce, ktora odbędzie się zapewne bardzo szybko, i poprosił rodziców o podpis.

I tyle. Nie będę tworzyć nowych ksiąg, teczek itp. Poczeka, przeczekam......
Jeżeli nie ma KONKRETNYCH wytycznych, trzymam się zasad rzemiosła bibliotekarskiego :) nie będe wychodziła "przed orkiestrę" !

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

niedziela 24 sie 2014, 19:43

Oscar goes to Wichrowe Wzgórze!

lara
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 25 sie 2014, 15:14

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

poniedziałek 25 sie 2014, 15:18

Witam serdecznie
I ja chętnie zapoznałabym sie z pomysłem regulaminu i deklaracji, o ile to mozliwe.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony poniedziałek 01 wrz 2014, 08:36 przez lara, łącznie zmieniany 1 raz.

ufo
Posty: 43
Rejestracja: piątek 04 paź 2013, 20:22

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

wtorek 26 sie 2014, 19:39

A co robicie z dolaczonymi mapami? Nadajecie im osobny numer? Poradzcie

seven
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 13:34

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

wtorek 26 sie 2014, 19:42

Dla tych wszystkich co prosili o mój wzór regulaminu i deklaracji dla rodziców. Wszystko jest na kartce A4, regulamin zabierają rodzice a do mnie wraca KARTA WYPOŻYCZENIA PODRĘCZNIKA (wielkość A5).
Jak się komuś przyda to bardzo proszę :)


REGULAMIN WYPOŻYCZENIA PODRĘCZNIKA „NASZ ELEMENTARZ”

1. Regulamin jest integralną częścią regulaminu korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
2. Każdy podręcznik posiada nadany indywidualny numer i jest przypisany do konkretnego ucznia.
3. Podręczniki są wypożyczane na okres wskazany przez wychowawcę, jednak nie dłużej niż na okres jednego roku szkolnego i należy je zwrócić w ostatnim tygodniu przed końcem roku szkolnego w ogłoszonym wcześniej terminie.
4. Udostępniane książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Wypożyczający powinien zwrócić uwagę na ich stan, a zauważone uszkodzenie niezwłocznie zgłosić wychowawcy lub nauczycielowi bibliotekarzowi.
5. Wypożyczający ponosi pełną odpowiedzialność materialną w przypadku zagubienia lub zniszczenia podręcznika.
6. Zwrot wypożyczonej książki winien nastąpić do rąk wychowawcy lub nauczyciela bibliotekarza. Pozostawienie książki na terenie szkoły lub biblioteki bez wcześniejszego zgłoszenia nie jest uznawane za zwrot.
7. Wypożyczający zobowiązany jest do przechowywania podręcznika w okładce.
8. Podręcznik należy szanować jako dobro wspólne. W szczególności nie wolno w podręczniku niczego pisać, zaznaczać, wycinać, wyrywać stron itd.
9. W przypadku zmiany szkoły przez ucznia podręcznik należy zwrócić wychowawcy lub do biblioteki szkolnej.
10. Na bieżąco należy dokonywać drobnych napraw czy ewentualnej wymiany okładki.
11. Wypożyczający podpisują oświadczenie, które jest zobowiązaniem do stosowania zasad niniejszego regulaminu.


Szkoła Podstawowa im. Juliusza Verne’a Białe Błota, dn ....................................
Biblioteka Szkolna
ul. Centralna 27
86-005 Białe Błota

KARTA WYPOŻYCZENIA PODRĘCZNIKA

Imię i nazwisko rodzica / opiekuna .............................................................................................

Adres zamieszkania: ……………………………………………………………………………
miejscowość, ulica, nr domu, nr mieszkania

Telefon stacjonarny: ….............................. Telefon komórkowy: …………….……………….

Adres e-mail: ……………………………………………………………………………………

Wypożyczam podręcznik „Nasz Elementarz” nr ……………./PN część 1,

z Biblioteki Szkolnej w SP im. Juliusza Verne’a w Białych Błotach,

dla dziecka…………………………………………….…………………………………………..
imię i nazwisko ucznia

Klasa: ………………………..Wychowawca ...............................................................................

OŚWIADCZENIE
Niniejszym oświadczam, że zapoznałem/łam się z REGULAMINEM WYPOŻYCZENIA PODRĘCZNIKA i zobowiązuję się do jego przestrzegania oraz ponoszenia odpowiedzialności materialnej za spowodowane szkody.
Data, podpis: ………………………………………………………………………………….

seven
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 13:34

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

wtorek 26 sie 2014, 19:44

ufo pisze:A co robicie z dolaczonymi mapami? Nadajecie im osobny numer? Poradzcie
Mapy są dla uczniów, nie nadałam im żadnych numerów, zostaną rozdane z podręcznikami.

alin
Posty: 272
Rejestracja: czwartek 09 lis 2006, 11:21

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

wtorek 26 sie 2014, 20:57

Helo

Mapy są gratis dla każdego dziecka.

Ja na drugim poświadczeniu - ale takim potrzebnym dla dyrektora - będę miała tak:

Potwierdzam odbiór zeszytu ćwiczeń, podrecznika do języka angielskiego i mapy. bo to tez mają za darmo ale nie wchodzi to na szczescie jako księgozbiór tylko dostają na własność. trudno zeby oddawali jak wypiszą.

pozdrawiam

Zuzza
Posty: 589
Rejestracja: czwartek 05 cze 2008, 14:15

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

środa 27 sie 2014, 00:48

Po spotkaniach dyrektorów z przedstawicielami kuratoriów na pewno okaże się, że będzie wiele ciekawych "kwiatków" dotyczących tych książek. Wpisałam książki do nowej księgi, zrobiłam normalnie karty i pieczątki - i poczekam na radę ped.
Już się nawet nie nastawiam, tylko jestem pewna, że coś "wspaniałego" będzie.

jomik
Posty: 14
Rejestracja: środa 27 sie 2014, 10:35

Re: Darmowe podręczniki - która księga inwentarzowa

środa 27 sie 2014, 10:37

Jaki sposób nabycia zaznaczacie w księgach? Proszę o radę

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 7 gości