chowanna

Informacje do SIO

czwartek 20 lis 2014, 22:11

Witam. Piszę do Was, ponieważ mam kolejny problem.
Mianowicie chodzi o podanie informacji bibliotecznych do systemu SIO.
Czy ktoś z Was może mi pomóc co tam dokładnie wpisać? Skąd to wziąć?
Przypomnę iż w tym roku zaczęłam prace w bibliotece, przejełam ją po Pani która odeszła na emeryturę. Wszystko prowadzone jest w sposób ręczny. Nie mam programu...
Dlatego też nie wiem jak to ogarnąć :shock:
Czy mam po kolei każdą pozycję sprawdzać w księdzę inwentarzowej i patrzeć czy jest to np. film, albo audiobook?
Albo czy np. podręczniki mam spisywać ręcznie z księgi broszur?
Ktoś pomoże?
Bardzo prosze. Pozdrawiam.

Dorota79

Re: Informacje do SIO

piątek 21 lis 2014, 09:06

Mnie w tym roku szkolnym nie wiem dlaczego nikt nie pytał o te informacje :?:

Irena64

piątek 21 lis 2014, 09:53

Niestety bez programu chyba bym sobie nie poradziła . Nie wiem jak duże masz zbiory. Ja ostatnio podawałam informacje do SIO rok temu. I były to :
liczba dokumentów elektronicznych o dostępie lokalnym
liczba książek w formacie audiowizualnym
liczba książek w formacie tekstowym
liczba sieciowych zasobów elektronicznych
liczba książek-
liczba książek w formacie dźwiękowym
liczba zdigitalizowanych materiałów
liczba zestawów podręczników

liczba wszystkich czytelników:
do 5 lat
od 6 do 12 lat
od 13 do 15 lat
od 16 do 19 lat

chowanna

piątek 21 lis 2014, 12:43

No tak. To wiem. Jednak najważniejsze skąd mam to podać? Recznie każdą pozycje analizować :( ?

alin

piątek 21 lis 2014, 13:15

Ale wszystko jest w księgach i statystykach rocznych wg mnie.

Księga zbiorów specjalnych - Ja nie mam ich tak dużo. W opisie wiadomo co jest CD co VHS a co kaseta magnetofonowa.
Ilośc podręczników z księgi podręczników.

To wg mnie nie jest aż tyle roboty.

pozdrawiam

chowanna

piątek 21 lis 2014, 17:15

Ja nie mam oddzielnej księgi na podręczniki. Tylko są one wpisywane do księgi broszur.
Natomiast od tego roku jest nowa księga na elementarze. Czy one także liczone są jako podręczniki?
Czy w ogóle ktoś poźniej jakoś weryfikuje te dane?

Aqa

piątek 21 lis 2014, 18:39

Księga broszur i podręczników to księga zarówno podręczników jak i broszur ;) To jeden i ten sam dokument dla tych zbiorów, tak się nazywa.
Odkąd władze żądają tak szczegółowych danych, zrobiłam sobie rubryki na te wszystkie rodzaje zbiorów- nie wiem po jaką.. anielkę im to, niemniej tabelka pomaga. Wpisuję od razu po zakupie co gdzie i ile mam. W razie potrzeby- zawsze gotowe.
Elementarze są podręcznikami, trudno mi sobie wyobrazić, że mogą być czymś innym: są książkami do uczenia się. Póki ktoś mądry inaczej nie stwierdzi .. inaczej. Czy ktoś i jak ktoś zamierza weryfikować takie dane, chyba nikt teraz nie wie. Radosna twórczość urzędników nie jeden raz nas "zachwyciła", kto to wie...
.. przypominam skontrum-czyli spis kontrolny w bibliotece, rozumiane jako.. spis z natury! Chyba ze złośliwości wobec bibliotekarzy, którzy ostro się przeciwstawili próbie wyprowadzenia bibliotek ze szkół- a wtedy / w bibliotekach publicznych/ mieliby pełnię szczęścia w glorii chwały, pod skrzydłami MKiDzN... , taaakkk, będąc na bruku, albo pracując w publicznych za część stawki nauczyciela.

Dorothy

piątek 21 lis 2014, 18:48

Ja też mam problem z informacjami do SIO. Mianowicie z ilością zestawów podręczników. Mam wpisane do księgi podręczników i broszur
215 "Naszych elementarzy" cz.1, 215 "Naszych elementarzy" cz. 2 i 215 podręczników do języka angielskiego. Czy wpisać sumując, że jest 645 podręczników i podać taką liczbę do SIO, czy też potraktować to jako komplet podręczników do klasy I i podać że jest ich 215.
Pozdrawiam :P

Marianna8

piątek 21 lis 2014, 19:40

A dlaczego masz wpisany angielski, przecież w tym roku jeszcze nie wpisujemy? Traktujemy wyjątkowo jak ćwiczenia. SIO też mnie czeka. Jako i inwentaryzacja do końca roku. Finalizuję też wpisywanie księgozbioru do MOLa. A po drodze przeboje z księgowością. Wesołe jest życie bibliotekarza:)

chowanna

piątek 21 lis 2014, 22:14

Ja też wpisałam angielski bo tak na poczatku kazano. Ja wiadomo- 1 rok jestem, wiec sie dopiero ucze. Na koniec roku bedzie w protokole ubytków...
Ćwiczenia też mialam wpisywać ( co było dla mnie dziwne) jednak nie sprzeciwiałam się. dlatego i one zostana na koniec wykreślone (bezsens). Na szczescie tylko cz.1.

Dorothy

sobota 22 lis 2014, 15:39

Wpisałam podręcznik do j. angielskiego ponieważ tak kazała mi dyrekcja. Na początku przyszłego roku zubytkuję je, jeśli dostaniemy nowe podręczniki do j. angielskiego.

witka55

poniedziałek 15 gru 2014, 21:02

Też mam problem...
Mam rubrykę: Liczba książek i innych materiałów na nośnikach elektronicznych w formatach tekstowych - co tutaj mam wpisać, jeśli nie mam e-booków?

I jeszcze:
Liczba dokumentów elektronicznych o dostępie lokalnym - rozumiem, że tutaj są programy, encyklopedie multimedialne - ale czy tylko takie wpisane do księgi, czy też dodatkowe od podręczników?

Czy jeśli mam filmy na kasetach video, to też je zliczam do materiałów dydaktycznych na nośnikach elektronicznych w formatach audiowizualnych, czy wcale ich nie liczę?

Dorota79

środa 07 sty 2015, 09:56

No właśnie - Liczba książek i innych materiałów na nośnikach elektronicznych w formatach tekstowych - chodzi tu o e-booki, tak?

Betka2

środa 07 sty 2015, 16:38

A wytłumaczcie mi proszę, czym się różni dokument audio od dźwiękowego? Bo według mnie niczym. W SIO natomiast mam podać oddzielnie elektroniczne dźwiękowe i oddzielnie elektroniczne audio.

bogna3

środa 07 sty 2015, 17:56

Jeśli już trzeba rozgraniczyć to audio - obraz i dźwięk np. kasety VHS, filmy na płytach CD , a dźwiękowe to płyty z z nagranym tylko dźwiękiem tj. słuchowiska, bajki i wiersze (mówione) czy podkłady muzyczne i piosenki.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”