Gabba
Posty: 88
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 22:47

niedziela 04 lut 2007, 22:43

U mnie zaczęło się tak, że wcisnęli mi prowadzenie strony internetowej szkoły.Powoli się tego uczyłam, ale oczywiście umien niewielką część tej ogromnej wiedzy i umiejętności. Nie sposób tego umieć bez studiów - tak w sposób profesjonalny. Amatorska dłubanina - to metoda prób i błędów, mnóstwo czasu, wymiana doświadczeń z mądrzejszymi. W końcu stworzyłam stronkę dla mojej biblioteki, nie jest mistrzowska, ale mam z niej satysfakcję (bo moja).Żadnych kursów nie kończyła. Powodzenia!!! :wink:

Gość

poniedziałek 05 lut 2007, 09:38

Chyba większość autorów witryn to amatorzy.
Sporo wskazówek jest tu: http://www.bibliotekawszkole.pl/inne/poradnik-www.php
Ja dotarłam do styli i dopiero od tego miejsca kurs okazał się zbyt skomplikowany

Maria
Posty: 3356
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 05 lut 2007, 11:11

U mnie zaczęło się ( 5-6 lat temu) od tego, że bardzo chciałam mieć stronę biblioteki, a nie miałam zielonego pojęcia. Czytałam proste poradniki i proste programy do obsługi( nie znałam html). Potem odkryłam, że mam FrontPage w wer. ang. Kupiłam poradnik i metodą prób i błędów zrobiłam pierwsza stronę( zajęła mi całe 2 tyg. ferii zimowych) ale jaka satysfakcja :) ). Od tego czasu chyba 2 razy zmieniałam trochę image. Od 3 lat jestem opiekunem merytorycznym strony szkoły, dlatego też powstała nowa strona biblioteki tzn. tak aby współgrała ze stroną szkoły. Obie strony od strony technicznej robią uczniowie, to pasjonaci, którzy się na tym naprawdę znają, a ja mam przyjemność z nimi współpracować. Stara strona istnieje i aktualizuje ją sama, jednak oficjalnie podaje link do nowej.
Przy tworzeniu strony jest dużo pracy poza samym technicznym tworzeniem strony. Koncepcja graficzna, materiały, grafika. Polecam podobnie jak Gość wskazówki Biblioteki w szkole. Powodzenia

panna Maple
Posty: 99
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:01

poniedziałek 05 lut 2007, 12:07

Na studiach podyplomowych pokazali mi tylko podstawy języka html (dokładnie to kazali zapoznać się z kursem internetowym http://www.kurshtml.boo.pl/) i sprawdzali zadane ćwiczenia. Całą resztę doczytałam sama i ciągle się uczę. Trochę czasu upłynie zanim strona mojej biblioteki będzie wyglądała profesjonalnie. Osobiście preferuję tworzenie stronek bezpośrednio w kodzie html. Nie jestem ekspertem, ale w razie potrzeby służę pomocą. Pozdrawiam

Iwona
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 14 lis 2006, 15:14

Strona www biblioteki - jak to robicie?

poniedziałek 05 lut 2007, 21:36

Dzięki za rady i linki. Wczytam się i popróbuję coś działać. Mam nadzieję, że nie taki dziabeł starszny... Ten HTML mnie przeraża!

Basia
Posty: 378
Rejestracja: wtorek 11 kwie 2006, 08:16

piątek 09 lut 2007, 12:22

Stronę mojej biblioteki robił początkowo mój mąż. Ja wprowadzałam nowe teksty, nanosiłam poprawki, najpierw b. proste, potem coraz trudniejsze, aż doszłam do pełnej samodzielności. Cały czas pracowałam w HTML, a niedawno na kursie poznałam program Dreamweaver. Tworzenie strony w tym programie jest niemalże banalne, chociaż do dopracowania szczegółów przydaje się też HTML

Iwona
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 14 lis 2006, 15:14

Strona www biblioteki - jak to robicie?

sobota 10 lut 2007, 17:46

A czy znacie program "Joomla" (mam nadzieję że dobrze napisałam)?

Juliusz Wasilewski
Posty: 716
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 19 lut 2007, 02:24

Wątek został przeniesiony z Forum Ogólnego

Gość

środa 04 kwie 2007, 18:50

HTML to podstawa bez jego znajomości nic się praktycznie nie zdziała. Programy typu WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get co znaczy dosłownie To Co Widzisz Jest Tym Co Otrzymasz) są na dłuższą metę do niczego. Jeśli zależy wam na prostej stronie to wystarczy nauczyć się HTML ściągnąć gotowy szablon (pełno ich na internecie) i wpisywać swoje dane. Na ale jeśli zależy wam na stronce z logowaniem, sondami, forum i innymi bajerami to trzeba nauczyć się języka programowania php (sam znam tylko podstawy) lub skorzystać z php-fusion (lub lepszego extreme fusion).

myszka
Posty: 45
Rejestracja: wtorek 27 lut 2007, 21:58

środa 25 kwie 2007, 13:46

Można pisać z kimś. U mnie w szkole teraz tworzona jest strona szkoły i przy okazji również tworzę podstronę biblioteki.
Jest sporo pracy ale też jest satysfakcja, zwłaszcza gdy "weszło się w paradę" informatykowi.
życie cudem jest

kobieta biblioteczna

sobota 05 maja 2007, 17:00

myszka pisze:........
Jest sporo pracy ale też jest satysfakcja, zwłaszcza gdy "weszło się w paradę" informatykowi.
a to dopiero jest satysfakcja :lol: :lol:

Iwona
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 14 lis 2006, 15:14

Strona www biblioteki - jak to robicie?

czwartek 10 maja 2007, 21:02

A robił ktoœ z Was we Front Page? Warto robić w tym programie?

ew_ka

Re: Strona www biblioteki - jak to robicie?

piątek 11 maja 2007, 20:05

Iwona pisze:A robił ktoœ z Was we Front Page? Warto robić w tym programie?
Ja nie przepadam za tym programem - program ten - jak zresztą każdy - ma swoje zalety i wady.

Podstawową zaletą wszystkich edytorów takich jak FrontPage jest "wizualny" tryb tworzenia stron oraz zarządzanie całymi kompleksami stron, których brakuje w edytorach tekstowych. No i oczywiście program ten zwalnia w jakiejś mierze z poznawania tajników języka HTML :wink:

Wada - generuje duzo niepotrzebnego kodu HTML czyli jednym słowem śmieci.

Pisząc sama mam kontrole nad tym co chce zmiescic na stronie i nam czysty kod bez smieci.

Wada - pisząc samej/samemu potrzebna jest znajomość języka HTML, a tu nie wszyscy mają czas na studiowanie tej materii :wink:


Pozdrowienia dla wszyskich Webmasterów i Webmasterek

Rania

A o CMS tu ktoś słyszał?

wtorek 15 lip 2008, 15:44

Anonymous pisze:HTML to podstawa bez jego znajomości nic się praktycznie nie zdziała. Programy typu WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get co znaczy dosłownie To Co Widzisz Jest Tym Co Otrzymasz) są na dłuższą metę do niczego. Jeśli zależy wam na prostej stronie to wystarczy nauczyć się HTML ściągnąć gotowy szablon (pełno ich na internecie) i wpisywać swoje dane. Na ale jeśli zależy wam na stronce z logowaniem, sondami, forum i innymi bajerami to trzeba nauczyć się języka programowania php (sam znam tylko podstawy) lub skorzystać z php-fusion (lub lepszego extreme fusion).
Z pewnością HTML się przydaje. Warto jednak się zapoznać z systemami zarządzania treścią, np. Joomla! http://www.joomla.pl. Plecam, sama korzystam. Instalacja i konfiguracja jest intuicyjna, a jeśli ktoś już wcześniej "robił" stronę, korzystał z FTP, programów graficznych, itp. - bez trudu da sobie radę. Nie mówię, że tu nie ma HTML, CSS, itp. - są, ale jesli ktoś nie chce, nie musi w nich "grzebać"

urania1
Posty: 67
Rejestracja: czwartek 05 paź 2006, 11:13

Re: A o CMS tu ktoś słyszał?

wtorek 30 lis 2010, 23:40

Joomla! akurat jest dość skomplikowana, nie wykorzystujemy jej wszystkich możliwości na prostej stronie biblioteki szkolnej.
Ta Rania wcześniej to byłam ja :)
Nie powiedziałabym, że joomla jest taka skomplikowana, szczególnie wersja 1.5 - po instalacji i wstępnej konfiguracji można sobie już "hulać". Joomla bazuje na różnych dodatkowych rozszerzeniach, które wzbogacają system i go urozmaicają. Wiele stron pracuje na joomla, np. http://www.bibliotekasp21.yoyo.pl/, http://przekroj.pl/

A tu cały przegląd serwisów na joomla:
www.goldenline.pl/forum/199563/znane-serwisy-na-joomli

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 10 gości