bibliotekareczka69

dotacje a księgi

poniedziałek 21 wrz 2015, 21:02

Witam!
Mam do państwa pytanie, gdzie mogę znaleźć przepisy, zarządzenie ipt. odnośnie informacji o tym, że podręczniki nie zwiększają wartości zbiorów bibliotecznych? I w związku z powyższym jednostka nie wykazuje ich na koncie 04- Zbiory biblioteczne, a jedynie na koncie pozabilansowym-391. Chodzi mi o konkretny przepisy, normy . Gdzie mogę taki zapis znaleźć?
Dziękuję za pomoc.

alin

Re: dotacje a księgi

wtorek 22 wrz 2015, 11:15

My w Katowicach otrzymaliśmy od Zojo pismo wyjaśniające i informujące ze wszystkie podręczniki z dotacji mają być ujęte na koncie 014 - zbiory biblioteczne.
Po rozmowie tel okazało się ze chodzi wyłacznie o ten rok bo poprzedni już został wpisany do innego działu.

A ja mam niby scan faktury z "naszej ery" - bo oryginał gdzieś krąży - i mam cene za komplet. I ciekawe jak to ugyźć teraz?

A czy ktoś już wie, co się dzieje w przypadku zniszczenia podręcznika do klasy czwartej? Tez wpłacać na konto?

pozdrawiam

madan

wtorek 22 wrz 2015, 23:15

bibliotekareczka69 pisze:Witam!
Mam do państwa pytanie, gdzie mogę znaleźć przepisy, zarządzenie ipt. odnośnie informacji o tym, że podręczniki nie zwiększają wartości zbiorów bibliotecznych? I w związku z powyższym jednostka nie wykazuje ich na koncie 04- Zbiory biblioteczne, a jedynie na koncie pozabilansowym-391. Chodzi mi o konkretny przepisy, normy . Gdzie mogę taki zapis znaleźć?
Dziękuję za pomoc.
Bardzo proszę. Choć słyszałam komentarz pewnego dyrektora szkoły: "To są tylko wasze bibliotekarskie przepisy, a za gospodarkę finansową szkoły odpowiadam ja"

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. Dziennik Ustaw Nr 205 Poz. 1283
§ 6. 4. Szczegółowa ewidencja wpływów materiałów o krótkim okresie użytkowania, wymagajàcych stałej aktualizacji, gromadzonych w większej liczbie egzemplarzy, a zwłaszcza skryptów i podręczników w bibliotekach szkół wyższych i w bibliotekach szkolnych, prowadzi się w sposób uproszczony, wpisując je do rejestru przeznaczonego dla tych materiałów.
§ 6. 6. Wartości materiałów ewidencjonowanych w sposób uproszczony nie dolicza się do wartości zbioru biblioteki

Aqa

środa 23 wrz 2015, 08:23

Nieszczęściem ostatnich miesięcy, w naszej pracy, jest fakt, że wszelkie władze nakazują działanie wbrew prawu, wbrew przepisom, ignorując je wręcz, tworząc "sobie" dosłownie, własne, dla każdego OP oddzielnie, jak się komuś spodoba. A my jesteśmy tylko pracownikami na samym dole. Trudno pracować w tym chaosie sprzeczności i narzucania silnej woli władzy. Pomijając niesamowity nakład dodatkowej pracy "podręcznikowej" kosztem normalnej działalności biblioteki i kosztem naszych wolnych godzin po pracy.

Anna

środa 23 wrz 2015, 13:16

Tak Madan w ubiegłym roku księgowa swoim uporem doprowadzila mnie do furii. Przeczytałam jej ten fragment rozporządzenia. W zamian dowiedziałam się, że szkolne biblioteki nie podpadają pod to rozporządzenie tylko pod ustawę o rachunkowości.W tym roku powiedziałam jej już na spokojnie (hm.. spokojnie!!!), że już nie będę dyskutować, proszę bardzo ale informuję, że jest to sprzeczne z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Stanowczo natomiast odmawiam spisu z natury. Niestety wyjaśnienia wypływające z przepisów i oparte na zdrowym rozsądku OP nie przekonują. Oni wiedzą lepiej. Jedyne co zyskałam to to, że pani księgowa rozmawia ze mną szalenie grzecznie i za każdym razem podkreśla, że rozmowy ze mną są szalenie dla niej pouczające. I co z tego.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”