malina

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, zakup słowników język

poniedziałek 15 lut 2016, 16:43

A czy w ramach tego programu, do biblioteki szkoły średniej, można kupić słowniki językowe? Chodzi mi o słowniki dla całej klasy, żeby każdy uczeń miał swój. W końcu nie są podręczniki.

Pola z Opola

Re: Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, zakup słowników j

środa 17 lut 2016, 02:36

Moim zdaniem to by się zupełnie rozmijało z założeniami programu, który nie jest programem wyposażenia bibliotek szkolnych w źródła informacji, lecz programem ROZWOJU CZYTELNICTWA - czyli powinna być kupowana literatura piękna, reportaże, literatura popularnonaukowa, czyli książki do CZYTANIA. Naprawdę zadbajmy o ten rozwój czytelnictwa, bo jak nie będzie czytelników, to zniknie sens istnienia bibliotek

Betka2

środa 17 lut 2016, 10:32

Owszem, gdyby biblioteki regularnie dostawały pieniądze na zakup książek, to nakaz wydania tych 15 tys. wyłącznie na zakup poczytnych nowości byłby jak najbardziej zrozumiały. Jednak w sytuacji, gdy jest to jednorazowy "rzut kasy" na biblioteki, bardziej rozsądne byłoby mieć możliwość kupienia również książek, które posłużą czytelnikom na lata, np. słowników, encyklopedii, albumów itp. Wiem z doświadczenia, że wiele z tych "poczytnych nowości" cieszy się poczytnością przez rok, dwa, a potem nikt już o nie nie zapyta (vide Wharton np.)...

Pola z Opola

środa 17 lut 2016, 13:38

To prawda, zgadzam się, że w bibliotekach jest bieda. Ale z drugiej strony - pieniądze na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa są na rozwój czytelnictwa a nie na słowniki. Bibliotekarz powinien je rozsądnie wydać właśnie na ten cel. To nic, że wiele popularnych nowości się "starzeje". Tak jest zawsze i tak będzie. Tylko część z nich przetrwa próbę czasu. Nic na to nie poradzisz. Ale dzięki temu, że te książki będą w bibliotece, uczniowie będą mieli szanse je przeczytać. Jeśli przeczytają, to może sięgną po inne tytuły. Księgozbiory w bibliotekach powinny być żywe, odpowiadające potrzebom

zanja

wtorek 23 lut 2016, 09:03

Ja napisałam do nich z pytaniem, czy można kupić tablice do przedmiotu zawodowego i odpowiedzieli, że nie bo są to pomoce naukowe. Myślę, że ze słownikami będzie podobnie. Ja się cieszę, że może kupię dla dzieciaków beletrystykę albo jakieś ciekawe popularnonaukowe. U mnie w szkole nauczyciele nie mogą się pogodzić z tym, że nie będzie można kupić podręczników itp.

grey.bn

wtorek 23 lut 2016, 15:13

Czy ktoś z małopolskiego ma informację o przyznaniu środków? U mnie na razie cisza...

Magnolia

środa 24 lut 2016, 09:42

Też jestem ciekawa :)

era

piątek 26 lut 2016, 13:07

grey.bn pisze:Czy ktoś z małopolskiego ma informację o przyznaniu środków? U mnie na razie cisza...

U nas też, ale to ma być do 30 dni od zatwierdzenia budżetu przez OP
Miłego dnia

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”