Anilewe
Kontakt: Strona WWW

Skontrum

sobota 22 kwie 2006, 07:29

Właśnie przygotowuję się do pierwszego w życiu skontrum :shock:(tradycyjne na arkuszach) Czy powinien w nim brać udział przedstawiciel organu prowadzącego? Czy też wystarczy, że przeprowadzą go wraz ze mną pracownicy szkoły? Jeżeli ktoś to już ma za sobą proszę o jakieś dobre rady :D Pozdrawiam:)
Anilewe

Gosia

sobota 22 kwie 2006, 19:31

Witaj. To dyrektor powołuje zespół inwentaryzacyjny i określa ilość osób i czas potrzebny na przeprowadzenie inwentaryzacji. U mnie, przy księgozbiorze 15 tysięcy z kawałkiem skontrum trwało 2 tygodnie (pracowały 4 osoby, wicedyrektor miał nadzór). Na koniec piszecie protokół, który trzeba przekazać dyrektorowi szkoły. Pozdrawiam :wink:

Ala

żadnych arkuszy!

sobota 22 kwie 2006, 20:06

Zrób skontrum w Excelu - oczywiście pod warunkiem dostępu do kompa (jeżeli nie masz w bibliotece, to w szkole chyba jest?).
Po pierwsze - jeżeli znajdziesz pracownika szkoły, który pomoże Ci w skontrum, to dzwoń do Guinnessa. Tego od rekordów.
Po drugie - znajdź parę rozgarniętych i solidnych dziewczynek do pomocy (chłopcy odpadają).
Ponumeruj regały, po dwie dziewczyny na regał. Jedna wyjmuje książki i podaje nr inwentarzowe, druga zapisuje na kartce. I tak półka po półce.
A Ty z kartek wstukujesz - już na kompie - nr do arkusza w Excelu. Jaka jest tego zaleta? Excel porządkuje nr wg kolejności, czyli rosnąco. Wyłapujesz brakujące numerki, spisujesz z podziałem na braki względne i bezwględne. To jest Twój protokół. Pytasz dyrekcję, kto był w komisji i prosisz o podpis.
Nie dajmy się zwariować, to jest cała (naga) prawda o komisji inwentaryzacyjnej.

Maria

niedziela 23 kwie 2006, 11:41

Ja tez mam w tym roku skontrum, zazdroszczę Gosi; raz, że dyrektor zna przepisy i wie jak powinno przeprowadzic sie skontrum a dwa, że Gosia jest już "po" i tak szybko - pewnie ma zbiory w MOL-u.
U mnie podejrzewam nagą prawdę co do skontrum o której pisze Ala i myślałam o takiej strategii (jak Ala) na skontrum, tylko nie wiem czy lepiej nanosić na arkusze czy do Excela. Mam wrażenie, że z Excelem moze byc problem z ubytkami, a brakami wzgl. czy bezwzgl. A na arkusze nanoszę ubytki potem ksiązki ze skontrum i zostają braki do wyjaśnienia. Juz sama nie wiem co lepiej i szybciej. A może ktos ma jeszcze inny sposób.

sewka

Do Ali

niedziela 23 kwie 2006, 13:54

Alu, spodobał mi się Twój pomysł z Excelem. Czy numery wpisujesz do jednej kolumny czy dzielisz je wg tysięcy, w kilku kolumnach?
sewka

Ala

niedziela 23 kwie 2006, 22:26

Mario, ubytki wklepujesz do Excela z księgi inwentarzowej, tak samo zaczynasz jak z arkuszem - nie wiem, gdzie widzisz problem?
Sewka, wpisuję w jedną kolumnę (mam 12 tys. woluminów). I stosuję kolorki w numerkach - ubytki na czerwono, książki u czytelników na zielono, na półkach na czarno i wg potrzeb. Oczywiście, takie skontrum przechowuję na dysku, nie robię wydruku z tak długachną kolumną. Wydruk tylko braków.
Mam za sobą już trzykrotne skontrum w tej postaci, nikt się nigdy nie czepiał. Ostatnie robiłam tydzień.
Może najbardziej czasochłonne jest wyłapanie brakujących numerów, trzeba prześledzić całą kolumnę, z drugiej strony obok jest numeracja wiersza, więc żadnych trudności. Po wykryciu brakującego numeru przesuwam resztę kolumny w dół o jedno miejsce, żeby się znowu numery zgadzały i tak od nowa.
Przepraszam za moje mętne tłumaczenie, jeżeli czegoś nie rozumiecie, to pytajcie.
Chciałabym jeszcze napisać, że pomysłodawcą skontrum w Excelu jest mój mąż. Żeby nie było, że ja taka nowoczesna byłam (teraz jestem).

Gosia

poniedziałek 24 kwie 2006, 10:09

Niestety, inwentaryzacja przeprowadzona była na arkuszach, nie zdążyłam do MOL-a wprowadzić wszystkich opisów książek. Następna inwentaryzacja na pewno pójdzie szybciej :-) bo już za pomocą MOL-a2000+. Pozdrawiam

megi

scontrum

poniedziałek 24 kwie 2006, 12:17

Ja właśnie skończyłam scontrum w swojej bibliotece.
My to robiłyśmy komputerowo, szybko poszło!!
Dyrekcja powołuje komisję, u mnie były to 2 koleżanki które przychodziły do pomocy podczas okienek.
To było też moje pierwsze scontrum, cieszę się, że nie musiałam tego robić na arkuszach...

Anilewe

Dziękuję:)

wtorek 25 kwie 2006, 05:15

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Pomysł z excelem wypróbuję najpierw "na sucho" - Pozdrawiam :D
Anilewe

Nika1

Re: Skontrum

poniedziałek 30 maja 2016, 13:42

Czy ktoś wie czy nadal można kupić gotowy program w Excelu do przeprowadzenia skontrum? Kiedyś z tego skorzystałam, opłata była niewielka chyba 20zł a bardzo ułatwiło mi pracę.

halinah

poniedziałek 30 maja 2016, 16:58

Już kilka razy robiłam skontrum przy pomocy excela (sposobem wymyślonym przez kogoś i opisanym kilka lat temu w Bibliotece w Szkole - szczegółów nie pamiętam, pisałam o tym tu na forum kilka razy). Sprawdza się.
W kolumnie A wpisuję numery inw. książek, w kolumnie B - oznaczenie miejsca książki (np. UB=ubytek, CZ=u czytelnika, 112g= w gabinecie 112, R1p3=regał 1 półka 3), a po zaznaczeniu pierwszego wiersza kolumny C wpisuję regułkę: =JEŻELI(A2-A1=1;" ";JEŻELI(A2-A1=0;"POWTÓRZENIE";JEŻELI(A2-A1>1;"BRAK"))) i "przeciągam ją" do ostatniego numeru spisanej książki. "Samo" pokazuje niezgodności, wynikłe ze spisu, nie trzeba śledzić zgodności numerów.
Skontrum 24000 książek (z ubytkami ponad 35000) robiłam sama przez 2 tygodnie (ubytki naniosłam wczesniej)

Nika1

poniedziałek 30 maja 2016, 18:59

Dzięki, wypróbuje na sucho, może mi się uda :)

Pola z Opola

poniedziałek 30 maja 2016, 22:44

halinah pisze:Już kilka razy robiłam skontrum przy pomocy excela (sposobem wymyślonym przez kogoś i opisanym kilka lat temu w Bibliotece w Szkole - szczegółów nie pamiętam, pisałam o tym tu na forum kilka razy). Sprawdza się.
Biblioteka w Szkole 2007 nr 4 http://shop.sukurs.edu.pl/magazine/issue-details/105

halinah

środa 01 cze 2016, 12:17

Dzięki, Polu z Opola - tego właśnie nie zapisałam sobie :oops:

Juliusz Wasilewski

środa 01 cze 2016, 12:22

Nic nie trzeba notować ;). Wszystkie roczniki "Biblioteki w Szkole' możina przeszukiwać online w MOL: https://bibliotekawszkole.molnet.mol.pl/

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”