malgosiam52

nowa podstawa programowa

czwartek 25 maja 2017, 17:23

witam!
mam pytanko czy koleżanki bibliotekarki uczestniczyły w szkoleniach z nowej podstawy programowej? mnie dzis dyrekcja zobowiazała do dostarczenia zaświadczenia z ukonczonego szkolenia...tylko pod jaki przedmiot się podpiąć bo formalnie bibliotek nie ma w podstawie?...

KaWa

Re: nowa podstawa programowa

czwartek 25 maja 2017, 20:36

Z podstawy programowej szkolą się nauczyciele przedmiotowcy. Ja na Twoim miejscu powiedziałabym, że chętnie bym wzięła udział w szkoleniu, gdyby pani minister i jej doradcy uwzględnili nauczycieli bibliotekarzy. Kiedyś kuratoria organizowały coroczne konferencje dla bibliotekarzy, teraz pomija się nas. Zaraz na początku zapoznałam się z terminarzem szkoleń, ale dla siebie nic nie zauważyłam.

Taliaa

piątek 26 maja 2017, 11:28

Byłam na szkoleniu "Biblioteka w nowej podstawie programowej" zorganizowanym w naszym mieście przez WOM w Katowicach z inicjatywy bibliotekarzy. Niewiele zapisów dotyczy bibliotek. Prowadząca przyznała, że nic nie dostała "z góry" i sama usiadła do analizy materiałów, żeby wyłuskać to, co moglibyśmy wykorzystać w naszej pracy. Była mowa o zadaniach biblioteki, nacisku na wychowanie ku wartościom i edukację zdrowotną, projektach, doradztwie zawodowym i o tym, że od 1 września będziemy mogli znowu przeprowadzać skontrum.

Stokrotka07

piątek 26 maja 2017, 13:51

W lubuskim również było szkolenie pt. "Biblioteka szkolna w procesie wdrażania nowej podstawy programowej". Organizowało je ODN w Zielonej Górze

KaWa

piątek 26 maja 2017, 21:16

Dość dokładnie przejrzałam zawartość strony CODN Koszalin i nic dla bibliotekarzy nie znalazłam, a może nie umiem szukać? Dodatkowo od dłuższego czasu w pokoju nauczycielskim wisi szczegółowy harmonogram szkoleń, ale tam biblioteki też nie ma. Sądzę , że co województwo, to inne praktyki.

Aqa

sobota 27 maja 2017, 19:25

Na przykładzie lubuskiego- mam nadzieję, że nie wpadli na to by organizować to wszystko w ramach NIELEGALNYCH zastępstw w bibliotekach, traktując nas jak gorszy sort-
Stokrotko07, czy mówiono coś na ten temat, że w planie obowiązków bibliotekarzy NIE MA lekcji bibliotecznych ani zadnych innych lekcji, zatem JAK realizować to wszystko?

Nic mnie tak nie wnerwia jak traktowanie jak gorszy sort -bezwzględnie i arogancko, wrzucając do "obowiązków" nielegalne zast, INNYM PŁACĄC.

Amelia

niedziela 28 maja 2017, 18:33

Aqa,

mnie też nic tak nie wnerwia jak nielegalne zastępstwa. I nie ma, niestety, na to mocnych. Ale to też sprawia, że ta praca, która na początku była dla mnie wielką pasją dziś staje się koszmarem i czymś w rodzaju pracy za karę. W tym roku po podliczeniu byłam 3 tygodnie na zastępstwach, nie liczyłam godzin koleżance - ona pewnie też koło tego. Nie wiem jak będzie w przyszłym roku, ale od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zmianą pracy, i to jak najdalszą od oświaty. Nielegalne zastępstwa są tylko i wyłącznie winą dyrektora szkoły, nie szukałabym nic wyżej, no może jeszcze OP.

Aqa

niedziela 28 maja 2017, 18:54

Ja też myślę poważnie o porzuceniu tego zawodu, mam DOŚĆ poniewierania, mimo mojego olbrzymiego wkładu pracy. Mam dość arogancji dyrekcji. Staram się o zmianę miejsca zamieszkania, jeśli się uda, odejdę z wielka ulgą, może znajdę coś innego na dorobienie do kompensówki.

I- tak! To wyłącznie wina dyrekcji, sposobu zarządzania, ze skrajnym lekceważeniem człowieka/wyrobnika za darmo/. WIną MEN jest lekceważenie nas polegające na braku wiedzy- co my w ogóle robimy, stąd braku standardów i podjęcia w ogóle z nami rozmów na ten temat.
Ale nielegalne- to już podejście dyrekcji /I TO ŹLE O NIEJ -DYREKCJI- ŚWIADCZY/, która innym płaci, wskazuje zastępstwa PO lu PRZED ich lekcjami lub na ich okienkach NIGDY w czasie prowadzenia jednej lekcji nie wciska darmowo innej lekcji na raz. A nam to robi bez krzty empatii i wbrew prawu.

Każda nowa podstawa programowo to dla nas kolejny potok słów- jacy mamy być obciążeni, bez konkretów i zapłaty za dodatkowe obowiązki, z poniewierką nielegalnych na raz.

Taliaa

poniedziałek 29 maja 2017, 09:04

Niestety, na moim szkoleniu też padły te słowa: "wykorzystujcie więc Państwo te zastępstwa na ...". Czyli z jednej strony prawo pracy, z drugiej - polska praktyka, że przecież można prawo omijać, udawać, że go po prostu nie ma - bezpłatne zastępstwa mają się dobrze.

Julia65

poniedziałek 29 maja 2017, 15:59

"wykorzystujcie więc Państwo te zastępstwa na ...".
Wszystkie godziny (j.polski, matematyka itp) są liczone. Często jest tak, że trzeba iść na zastępstwo i realizować materiał z danego przedmiotu, bo '"zabraknie godzin", a nie przeprowadzać lekcje biblioteczne.

Beata8

poniedziałek 29 maja 2017, 18:29

Julia65 pisze:trzeba iść na zastępstwo i realizować materiał z danego przedmiotu
Taki obowiązek spoczywa na dyrektorze szkoły, żeby liczba godzin z przedmiotu została zrealizowana.
Kiedyś rzeczywiście starałam się prowadzić lekcje za kogoś, szczególnie w klasach 1-3, przy dużej liczbie zastępstw. Nie wiem, jak się przygotowujecie, ale mi to nie wychodziło. Szczególnie, gdy usłyszałam kiedyś, że "nasza pani to... uczy inaczej". Nie wiemy, co i jak zostało zrealizowane, a tu trzeba przedstawić następne zagadnienie. Są specjaliści od danego przedmiotu w szkole i niech dyrektor to odpowiednio zorganizuje.
Nie rozumiem skąd bierze się odpowiedzialność nauczycieli bibliotekarzy za innych nauczycieli. Czy jakiś nauczyciel ma obowiązek zrealizować przyjęcie i wypożyczenie podręczników, bo przecież to też trzeba wykonać na początku roku szkolnego.
Oczywiście odrębnym zagadnieniem są nielegalne, bezpłatne zastępstwa. Przez poprzednie lata było ich tyle, że chciałam zrezygnować z pracy. Dyrekcja się zmieniła i zostały awaryjne.
Aqa Wiem, o czym piszesz. Pozdrawiam

Aqa

poniedziałek 29 maja 2017, 21:54

Dobrze, że chociaż same siebie wspieramy w oceanie agresji wokół.
Jak można "realizować" za kogoś podstawę programową na lekcjach innych przedmiotów w ramach nielegalnych zastępstw, czyli: ignorując własną pracę w swoim etacie, wykonywać cudze obowiązki bezpłatnie? /To nie jest pytanie/ To patologia bezgraniczna. W każdym razie, mając jakieś poczucie obowiązku, sami nie powinniśmy uważać tego za normalność, bo nią nie jest.
Poza tym zastępstwo w postaci realizacji zajęć z danego przedmiotu może mieć tylko osoba posiadająca uprawnienia /lub zbliżone kwalifikacje dające uprawnienia.

Za miesiąc wakacje, budząc się rano przypominam sobie o tym fakcie, poprawiając sobie nastrój.

Stokrotka07

wtorek 30 maja 2017, 09:28

Witam. Pani konsultantka z ODN-u powiedziała, że co prawda nie ma nic w podstawie o lekcjach bibliotecznych (gdyż nie ma przedmiotu przysposobienie czytelnicze, czy też ścieżki, jak bywało), ale lekcje biblioteczne powinniśmy prowadzić, ponieważ jesteśmy nauczycielami i sami domagamy się, by nas tak traktować.
Cóż.... Sama prowadzę lekcje biblioteczne, np. kiedy wysyłają mi klasy na zastępstwa. Albo od jakiegoś czasu lekcja w planie z grupą uczniów - aby odciążyć świetlicę. Takie nasze życie. Nikt jednak nie pomyśli, by odciążyć trochę bibliotekarza, np. w kwestii podręczników. Pozdrawiam wszystkie Koleżanki i Kolegów.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”