AWi
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 17 wrz 2017, 10:52

Prenumerata w księdze inwentarzowej

niedziela 17 wrz 2017, 11:08

Witajcie,
Piszę tu pierwszy raz, licząc na radę. Zaczęłam pracę w bibliotece szkolnej i od razu muszę zrobić skontrum. Mam problem, bo w księdze inwentarzowej wpisano prenumerowany miesięcznik. Moja poprzedniczka nie mogła znaleźć księgi, do której wpisywano prasę i umieściła wszystko w głównej księdze inwentarzowej. Pozycje nie mają wpisanej wartości. Co mam teraz z tym zrobić? Jak policzyć? A może przepisać do księgi z prasą i magazynami, którą znalazłam? Co wtedy z pozycjami w głównej księdze?
I drugie pytanie. W księdze inwentarzowej wpisane są dary, jako pozycje bez wartości. Co z takimi zrobić?
W ogóle mam problem z policzeniem wartości. Biblioteka liczy sobie ponad 70 lat. Nie ma dowodów wpływów. W księgach inwentarzowych mnóstwo skreśleń, mam podwójne pozycje, np w księdze zaznaczono jako pozycję ubytkowaną, a tymczasem jest na półce. Albo numer z inwentarza pojawia się podwójnie na półce. Już brakuje mi sił:-(
Będę wdzięczna za każdą poradę
Pozdrawiam

Aqa
Posty: 2280
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Prenumerata w księdze inwentarzowej

niedziela 17 wrz 2017, 16:15

Czasopism nie wpisuje się do inwentarza. Są od tego druki, do nanoszenia wpływów, czasopisma nie wchodzą do wartości zbiorów w żadnym zakresie.
Nie wolno nic poprawiać po poprzednikach,samodzielnie nie dokonujemy żadnych poprawek w księgach z okresu przed naszą pracą. Jeżeli są to rażące błedy, należy sporządzać protokoły zmian, podając przyczyny, dyrekcja i ksiegowość musi akceptować owe korekty.
Najlepszym sposobem uregulowania takich niejasności jest zwyczajna komputeryzacja zbiorów. To XXI wiek, niestety, dyrekcje już nie powinny oszczędzać na programach do obsługi bibliotek.
Nie widzę innej metody wyprowadzenia stanu finansowo-księgowego, nawet gdybyś miała wszystkie faktury z 70 lat / rachunki, protokoły itp/, nie jesteś w stanie tego zrobić, ślęcząc pozycja po pozycji- przez 70 lat.

Anna
Posty: 771
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Prenumerata w księdze inwentarzowej

niedziela 17 wrz 2017, 16:20

Ja bym zubytkowała i te dary i to czasopismo. Na protokole wartość zero tak jak w księdze. Ja też tak miałam. Był telefon z księgowości, że tak nie może być to zapytałam jak one to widzą bo ja nie mogę teraz nadać wartości i przeszło. Będziesz miała pożądek. Te zubytkowane a odnalezione odłóż. Jeśli potrzebne to wpiszesz ponownie, jeśli nie - wyrzuć. To samo z podwójnymi numerami. Jeśli czegos nie mozesz wyjaśnić opisz to w protokole skontrowym, że np. brak jest jakiegoś dokumentu i sprawa jest nie do wyjaśnienia. Ja tak mam ze starymi ubytkami. Też mi się ilość nie zgadza, brak jest pokrycia na te ubytki w protokołach, już nie mówiąc o czytelności tych starych. Piszę za każdym razem, że różnica wynika z braku protokołów z tego czasu i nie mogę wyjaśnić sprawy numeracji ubytków.

AWi
Posty: 2
Rejestracja: niedziela 17 wrz 2017, 10:52

Re: Prenumerata w księdze inwentarzowej

wtorek 19 wrz 2017, 18:14

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Trochę mnie pocieszyłyście, że te wszystkie niejasności da się jakoś obejść. Myślę, że muszę też wyjaśnić z księgową, jak ona to widzi. Co do programu, może będzie 8) Ale nie chcę zapeszać.
Pozdrawiam

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 7 gości