Dorota79

Re: Skontrum

poniedziałek 30 paź 2017, 09:22

Przymierzam się do skontrum. Poprzednim razem robiłam na drukach, teraz w molu. Powiedzcie mi, jak to jest z brakami względnymi wtedy. Nie będą bezwzględne, bo przecież w molu będę robiła pierwszy raz, więc mi nie wskaże jako bezwzględne, a co za tym idzie nie będę mogła ich jako względne zubytkować.

Aqa

poniedziałek 30 paź 2017, 09:35

Skontrum to nie tylko program taki czy inny, to metoda przeprowadzenia inwentaryzacji. Po prostu piszesz protokół po skontrum, w nim definiujesz braki bezwzględne, wynikające z zapisu w poprzednim skontrum metodą nanoszenia na druki. Na pewno masz protokół poprzedniego skontrum i zapis, co stanowiło takie braki, kserujesz poprzedni spis braków i dołączasz do protokołu skontrum z sugestią by potraktowano braki jako bezwzględne, decyzja należy zawsze do dyrekcji.

Dorota79

środa 08 lis 2017, 14:28

Powiedzcie mi, czy dyrektor wydaje jakieś zarządzenie w sprawie skontrum?

Aqa

środa 08 lis 2017, 14:54

Tak, powinien wydać zarządzenie, w nim określić skład komisji, termin w jakim ma być przeprowadzone skontrum oraz odniesienie do obecnie obowiązujących przepisów o skontrum.

Dorota79

piątek 10 lis 2017, 09:37

Potrzebuję informacji na bardzo szybko. Powiedzcie mi, co wpisujecie w protokole kończącym skontrum w Mol Net+, tzn.:

- uwagi końcowe
- skład komisji (czy może być tylko bibliotekarz, wszak wiadomo, że pozostali na ogół się tylko podpinają)
- podstawa przeprowadzenia kontroli
- uwagi i zalecenia komisji
- załączniki

I pytanie najważniejsze - czy trzeba to wpisać tylko za pomocą klawiatury, czy można potem ręcznie po kliknięciu opcji zapisz (chyba jest możliwość wydruku tej strony :?: )?

Dorota79

piątek 10 lis 2017, 14:51

:?:

laik

niedziela 12 lis 2017, 14:44

Podpisuję się pod pytaniem.

Aqa

niedziela 12 lis 2017, 16:29

MOL Neta+ nie mam. Skontrum- bibliotekarz nie może być członkiem komisji, jest obserwatorem, prawnie, podpisuje się jako "kierownik" biblioteki.
W którejś z Bibliotek w Szkole- poszukaj w szukajce- jest o skontrum komputerowym, co , jak, gdzie, z kim.

Nie wiem co lepsze, jak bibliotekarz sam robi skontrum z pomocą paru osób - bo wie jak się poruszać w zbiorach, oznaczeniach itepe, czy jak jest traktowany jak przestępca, który ma tylko patrzeć... A i tak ma dostęp do wszystkiego i jakby chciał, wszystko może zafałszować. Nie jestem zwolenniczką traktowania bibliotekarza jak kryminalisty, który jest kontrolowany jakby był złoczyńcą bo prawo mówi, że nie jest członkiem komisji. Czasem tak bywa.

Julia65

niedziela 12 lis 2017, 19:47

Ja podobnie jak Aqa nie przeprowadzałam skontrum w molu NET+ ale .....:
- komisja musi być powołana przez dyrektora szkoły (nazwiska podane w zarządzeniu tak jak powyżej napisano)
- ABSOLUTNIE nie możesz wchodzić w skład komisji ( nieistotne jest kto robi skontrum: ty z komisją, ty sama czy komisja sama bez
Ciebie), składasz podpis jako kierownik biblioteki tak jak napisała Aqa
- podstawa przeprowadzenia skontrum - powinna być podana w zarządzeniu dyrektora (możesz sprawdzić w internecie; to jest
rozporządzenie ministra kultury i sztuki i dotyczy przeprowadzania skontrum we wszystkich typach bibliotek),
- załączniki - podajesz ilość załączników i nazwy np. załącznik nr 1 w sprawie selekcji księgozbioru, zał. nr 2 książek zagubionych
przez uczniów, protokół braków względnych itp.
- uwagi i zalecenia - jeśli nie ma żadnych błędów to nic się nie wpisuje.
To są podstawowe elementy przeprowadzania skontrum, obojętnie czy robisz to w molu czy nie. Protokół zawiera takie same informacje.

laik

niedziela 12 lis 2017, 21:01

No właśnie, które to jest rozporządzenie? Czyżby to?:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 081283.pdf

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”