Aktualizacja forum Biblioteki w Szkole. Więcej informacji
MonikaKA
Posty: 3
Rejestracja: środa 11 paź 2017, 11:50

Jestem Nowa

środa 11 paź 2017, 12:01

Witam jestem Nowa w środowisku - bibliotekarzy :) od niedawna zaczęłam pacę w bibliotece akademickiej i tutaj jeden minus, że biblioteka potrzebuje mnie dwa razy w tygodniu po 3 godziny i na weekendy. Praca ta zaczyna bardzo mi się podobać i ogólnie widzę, że jest to bliskie moim predyspozycjom, nie ukrywam tylko, że te godziny mnie martwią stąd moje pytanie, bo chcę spróbować dostać chociaż pół etatu w szkole. Proszę mi podpowiedzieć, jaka podyplomówka jest odpowiednia i która dała by mi szansę na podjęcie pracy w bibliotece szkolnej ? co muszę spełniać ? mam nadzieję na kulturalne odpowiedzi/podpowiedzi i szacunek wzajemny bez złośliwości i obrażania. Dziękuje z góry za pomoc.

kingbooker
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 10 maja 2016, 11:23

Re: Jestem Nowa

środa 11 paź 2017, 12:20

Wg mnie wystarczy kurs kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznawstwa ewentualnie połączony z biblioterapią. Proszę jednak upewnić się, czy spełnia wymagania formalne. W moim przypadku spełnia.

EMT
Posty: 286
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2016, 17:13

Re: Jestem Nowa

środa 11 paź 2017, 13:18

Wyższe studia magisterskie (jakiekolwiek) plus podyplomowe z bibliotekoznawstwa. Jeżeli Pani jest po studiach bibliotekoznawczych - to drugie niepotrzebne. Poza tym obligatoryjnie jakieś podyplomowe, które dają uprawnienia pedagogiczne. Niektóre szkoły zgadzają się, żeby jedno z tych dodatkowych wymagań robić już w trakcie pracy (chyba muszą wtedy wystąpić o zgodę "wyżej", ale gdy nie zgłasza się nikt z pełnymi kwalifikacjami, to o nią nietrudno).

MonikaKA
Posty: 3
Rejestracja: środa 11 paź 2017, 11:50

Re: Jestem Nowa

środa 11 paź 2017, 13:27

co do ukończonych studiów jestem po pedagogice, ale niestety (taki też wtedy był wybór) po profilu ogólno pedagogicznym i wiem, że w środowisku szkolnym moje kwalifikacje to za mało teraz dostałam tę szansę w bibliotece akademickiej z czego ciesze się bardzo jest to dla mnie szansa na doświadczenie i zwiększenie możliwości. Zorientuję się w kursach bibliotecznych :)

Julia65
Posty: 149
Rejestracja: piątek 12 cze 2015, 17:37

Re: Jestem Nowa

środa 11 paź 2017, 15:53

Najlepiej gdyby udało się Tobie ukończyć studia podyplomowe "Bibliotekarstwo i informacja naukowa" lub Pedagogika w zakresie bibliotek szkolnych i pedagogicznych (nie jestem pewna czy to tak dokładnie brzmiało). Miałam praktykantkę, która była na takiej podyplomówce. Jeśli chcesz na dłużej związać się z pracą w bibliotece to lepszym wyborem będzie podyplomówka niż kurs.

Maria
Posty: 3328
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Jestem Nowa

środa 11 paź 2017, 16:13

Kwalifikacje z bibliotekoznawstwa to i w jednej i drugiej bibliotece potrzebne, więc radzę zdecydowanie studia podyplomowe. Jeżeli to zrobisz, to Twoje studia dają Tobie kwalifikacje do pracy w szkole, plus dodatkowa praca w każdej szkole jako pedagog.

Aqa
Posty: 2274
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Jestem Nowa

środa 11 paź 2017, 17:01

I witaj, jako nowa :) Złośliwości na forum raczej się nie pojawiają, a na pewno nie są tolerowane.
Nie jestem pewna, czy praca w szkolnej bibliotece autentycznie spełni twoje oczekiwania, czy nie lepiej pomyśleć o zawodzie poza szkołą. Nie wiem jakie masz predyspozycje i możliwości.
Biblioteka szkolna w zakresie szkoły podstawowej dawno nie jest tym, czy powinna i zmienia się w złym kierunku dość szybko: nielegalne zastępstwa za nieobecnych są patologią, niemożliwe, by nie działały na nerwy. Tysiące podręczników i ewidencja w stresie, poganianiu, nerwach, potem co trochę wymiana ich w klasach młodszych i rozliczenie tego na koniec- to kolejna patologia. Masa zadań kosztem pracy z czytelnikiem, niebotyczne wymagania i niskie płace. Większość czasu zajmuje nam walka z wiatrakami, obciążająca fizycznie i psychicznie.

Nie, nie zniechęcam cię, absolutnie. Raczej proponuję rozważenie czy na pewno będzie to to, o czym marzysz. A wypowiadam się kilka lat przed skończeniem pracy w tym zawodzie. Bardzo wiele rozczarowań, mimo ogromu wkładanego wysiłku.

Kurana
Posty: 39
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2017, 21:33

Re: Jestem Nowa

poniedziałek 16 paź 2017, 13:14

Witaj, ja też jestem nowa na forum i nowa w zawodzie :) wprawdzie skończyłam magisterskie studia uzupełniające z bibliotekoznawstwa, ale w zawodzie nie pracowałam po studiach przez 4 lata.....dopiero teraz nadarzyła się okazja i postanowiłam spróbować robić to, co zawsze chciałam. Pracuję w szkole podstawowej i jedynym wymogiem było to, że muszę zrobić uprawnienia pedagogiczne w trakcie pracy, więc idę teraz na podyplomówkę z tego...
Będzie dobrze, z pomocą forumowiczów damy radę!

MonikaKA
Posty: 3
Rejestracja: środa 11 paź 2017, 11:50

Re: Jestem Nowa

wtorek 17 paź 2017, 20:08

Kurana pisze:Witaj, ja też jestem nowa na forum i nowa w zawodzie :) wprawdzie skończyłam magisterskie studia uzupełniające z bibliotekoznawstwa, ale w zawodzie nie pracowałam po studiach przez 4 lata.....dopiero teraz nadarzyła się okazja i postanowiłam spróbować robić to, co zawsze chciałam. Pracuję w szkole podstawowej i jedynym wymogiem było to, że muszę zrobić uprawnienia pedagogiczne w trakcie pracy, więc idę teraz na podyplomówkę z tego...
Będzie dobrze, z pomocą forumowiczów damy radę!

Dziękuje a tyle odpowiedzi :) zainteresuje się tematem poszukam podyplomówek jeżeli chodzi o mój teren to najbliżej będzie mi do Wrocławia. Jeżeli nie szkoła to może uda się w bibliotece miejskiej. Wszystkim nam życzę dużo dobrej energii, cierpliwości

Amelia
Posty: 46
Rejestracja: niedziela 05 paź 2014, 14:57

Re: Jestem Nowa

środa 18 paź 2017, 18:50

Po 20 latach pracy w szkolnictwie jako bibliotekarz mogę powiedzieć jedno - po raz drugi nie wybrałabym tego zawodu i tej pracy. Na studia szłam z wielkim zapałem i przekonaniem, że bibliotekarstwo to jest to, co chcę robić. Praca z czytelnikiem, wśród książek, dzielenie się pasją czytania - takie miałam idealistyczne wyobrażenie. Że piękna praca czeka na mnie w bibliotece szkolnej i jeszcze radość z tego, że mały czytelnik to wdzięczny czytelnik. Bo można go "zarazić" czytaniem, można mu wskazywać drogi do książek, żeby w dorosłym życiu po nie sięgał z przyjemnością. I takie tam....

A potem rzeczywistość, skrzecząca, przykra. Niedługo się okazało, gdzie jest miejsce bibliotekarza. Mimo ogromu wiedzy jaką trzeba było przyswoić na niełatwych studiach jest nauczycielem 2 kategorii, no chyba, że trzeba odwalić bezpłatne zastępstwo. Wtedy jest potrzebny. Były ścieżki medialne, gdzie dyrekcje nagminnie wykorzystywały bibliotekarzy do nielegalnych zastępstw. Kiedy je zniesiono pojawiły się karciane, znów nielegalnie wykorzystywane jako dyżury na świetlicy. Potem znieśli karciane, wprowadzono tzw. czynności statutowe, gdzie próbuje się wciskać zajęcia ponad pensum za darmo. Nie wspomnę o tysiącach podręczników, do wydania na wczoraj. Nikt oprócz samych bibliotekarzy nie wie jaki to ogrom pracy.

Nie wspomnę o pensjach, dyplomowany tablicowy - 18 godz. zarabia więcej niż dyplomowany bibliotekarz, 30 godz. zegarowych. Mówię tu o pensum, bo wszystkie chyba pracujemy dużo ponad 30 godz.
Nie odradzam Ci tej pracy. Moja była kilka razy doceniona i przez dyrekcję i przez organ prowadzący. Mimo tego wszystkiego jednak, gdybym mogła wybrać raz jeszcze wybrałabym inaczej :)

slowik
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 20 sie 2018, 11:29

Re: Jestem Nowa

czwartek 23 sie 2018, 18:27

Bycie bibliotekarzem zawsze było moim marzeniem - od dziecka kochałam książki i przebywanie wśród nich. Dawało mi to wiele energii do działania - sam ich zapach, szelest papieru, przepiękne ilustracje na okładkach. Dla mnie to bajkowy świat.
Życzę Ci dużo wytrwałości w zawodzie :)

malgosia20
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 10:22

Re: Jestem Nowa

czwartek 18 paź 2018, 10:26

Dzień dobry wszystkim :) Postanowiłam dołączyć do tematu, proszę o radę. Mam możliwość zmiany pracy w budżetówce na pracę w bibliotece szkolnej. Czy to jest dobry pomysł? :) Od lat uwielbiam książki, pracowałam już w bibliotece pedagogicznej. Zmiana pracy przy komputerze na taką, w której zawsze coś się dzieje kusi :) Proszę o poradę...

Aqa
Posty: 2274
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Jestem Nowa

czwartek 18 paź 2018, 10:37

Trudno odpowiedzieć na twoje pytanie, odpowiedź należy wyłącznie do ciebie :) W każdym razie, jestem pewna, że na forum znajdziesz wsparcie.
Praca w szkole, a pracowałam 6 lat w zupełnie innej firmie, nie związanej ze szkołą, wymaga odpowiedniego podejścia i akceptacji tego, co jest. Są plusy i minusy. Na pewno biblioteka szkoły podstawowej i średniej to w tej chwili kompletnie inne zjawiska, z racji obciążenia podręcznikami /sama praca od sierpnia, dźwiganie- to tylko przemęczenie, do tego awantury z uczniami, rodzicami, pilnowanie wszelkich rozliczeń- faktur, samych podr. od uczniów, gratisów nauczycieli- wymienianych miedzy nimi etc./. Na pewno musisz się liczyć z tym, że wszystko robisz sama - jesteś działem finansowo- księgowym, bibliograficznym, pedagogicznym, usługowym dla wszystkich /np. opiekunka na wycieczkach/ i co tam jeszcze. Do tego wszystkie "normalne" obowiązki n. bibliotekarza jak inspiracja czytelnictwa, imprezy etc.
Raczej goły etat, gdy dydaktycy mają nadgodziny, raczej zero za zastępstwa- gdy koleżeństwo na nich zarabia, a jesli już, to 1/30 za godzinę. /Ja w życiu miałam zapłacone za ... bodaj 3 godziny ŁĄCZNIE/
Trzeba w sobie wyrobić odporność. WIELKĄ. Może to lubisz, kto to wie... ;)

malgosia20
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 18 paź 2018, 10:22

Re: Jestem Nowa

czwartek 18 paź 2018, 10:45

Dziękuję Aqa za wyczerpującą odpowiedź :)
To byłaby praca w bibliotece szkolnej w szkole podstawowej. Mam nauczyciela kontraktowego, więc kokosów z tego by nie było, a pracy mnóstwo (tak jak piszesz). Do tego obecna praca ze wspaniałym szefem, małe dzieci, które często chorują... Chyba jeszcze nie czas na zmiany...

Maria
Posty: 3328
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Jestem Nowa

czwartek 18 paź 2018, 18:54

Biblioteka szkolna a publiczna to zupełnie inna specyfika pracy a jeszcze podstawowa a średnia to już napisała Aqa. Sama musisz ocenić co lubisz. W budżetówce wielkiej kasy nie zarobisz, jedynie to specyfika pracy są i dobre i złe strony. W szkole jesteś i nauczycielem i bibliotekarzem ze wszystkimi prawami i obowiązkami, w pedagogicznej też, ale to zupełnie inna bajka w publicznej miejskiej, gminnej itp jesteś tylko bibliotekarzem, najczęściej pracujesz w jakimś dziale i tylko tym się zajmujesz. Ja jak masz super szefa to dobrze się zastanów co robisz szukając innej pracy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 5 gości