Anna

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

niedziela 19 maja 2019, 20:45

Obawiam się, że u mnie nie przejdzie zwracanie podręczników od 3. Mam nadzieję, że uda mi się rozpisać od 7. Zwroty książek planowałam dać do 5 bo nic mnie tak nie wkurza jak w czasie zwrotów podręczników kolejka tych, co się w terminie z książkami nie wyrobili. No i gdzieś jeszcze muszę upchnąć rozdzielenie nagród.

Marianna8

poniedziałek 20 maja 2019, 13:28

U mnie grafik od 3.06 do 7.06.
A co do zamówienia na przyszły rok to do SP nie zamawiamy dla żadnego rocznika całości, czyz nie? Tylko domówienia?

Anna

poniedziałek 20 maja 2019, 14:53

Zamawiamy całość do klas 6 i 3

Marianna8

wtorek 21 maja 2019, 08:10

Anna pisze:
o dzięki wielkie, nie ogarniam tematu najwyraźniej 8)

Anna

wtorek 21 maja 2019, 17:54

Marianna8 pisze:
Anna pisze:
o dzięki wielkie, nie ogarniam tematu najwyraźniej 8)
Pokaż mi tego co ten ... (tu brzydkie słowo) z podręcznikami sam ogarnie.

Anna

wtorek 21 maja 2019, 17:57

Pytanie do was jak traktujecie odkupione podręczniki. U mnie w ubiegłym roku odkupywali zniszczony podręcznik więc sprawa była łatwa choć może nie całkiem zgodna z przepisami. W tym roku wpłacają pieniądze na konto, z którego szkoła kupi podręczniki. Jak z nimi postępujecie. Spisujecie te zniszczone i gdzie wpisujecie te odkupione. Do księgi podręczników dotacyjnych? Jak to rozliczacie z księgowością.

as66

wtorek 21 maja 2019, 19:04

Anna pisze:
Jak z nimi postępujecie. Spisujecie te zniszczone i gdzie wpisujecie te odkupione. Do księgi podręczników dotacyjnych?
Jeśli tylko jest to możliwe, sugeruję wprowadzić obowiązek dostarczania podręcznika w zamian za zniszczony. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie: stary podręcznik zabiera uczeń (z przekreślonym numerem/kodem), nowy wystarczy zarejestrować pod tym samym numerem co zniszczony i koniec problemu. Żadnej papierologii, faktur, zamówień itp.

Beata8

wtorek 21 maja 2019, 19:52

Anna pisze:
W tym roku wpłacają pieniądze na konto, z którego szkoła kupi podręczniki. Jak z nimi postępujecie. Spisujecie te zniszczone i gdzie wpisujecie te odkupione.
Kiedyś też tak miałam. Dyrekcja kupowała i się rozliczała. Ja wpisywałam numer zniszczonego na nowy podręcznik, tak, jak gdyby uczeń odkupił.

Anna

wtorek 21 maja 2019, 22:03

as66 pisze:
Jeśli tylko jest to możliwe, sugeruję wprowadzić obowiązek dostarczania podręcznika w zamian za zniszczony. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie: stary podręcznik zabiera uczeń (z przekreślonym numerem/kodem), nowy wystarczy zarejestrować pod tym samym numerem co zniszczony i koniec problemu. Żadnej papierologii, faktur, zamówień itp.
[/quote]
Niestety. Tak miałam w zeszłym roku. Dyrekcja ponoć dostała takie polecenie, że nie wolno zobowiązać do odkupienia tylko mają wpłacać. Bo to jest kłopot dla rodzica a my przecież musimy rodzicom ulżyć jak najbardziej w cierpieniu.
Obawiam się, że nie da się w te kupione przez szkołę wbić pieczątkę i dać stary numer. Konto jest w OP. Trzeba się jakoś rozliczyć z rachunku. Będę chyba musiała zadzwonić do OP jak oni to widzą.

Rokfor

środa 22 maja 2019, 09:36

Witam,
u mnie wygląda to następująco. Rodzice uczniów klas 4-8 zdają podręczniki do biblioteki. Jeśli jakiś podręcznik jest zniszczony dostają informację z kwotą i numerem konta. Ja sporządzam zestawienie co i ile kupić. Następnie wpisuje to do księgi podręczników pod nowymi numerami.

monijka

środa 22 maja 2019, 13:10

Witam.
Ponieważ zbieranie podręczników coraz bliżej, mam pytanie.
W wakacyjnym numerze "Biblioteki w szkole" (nr 7-8) ukazał się artykuł, z którego wynika, że jako szkoła nie mamy prawa żądać od rodzica odkupienia zniszczonego podręcznika, a tylko zwrot kwoty jaka została na niego wydana.
https://www.portaloswiatowy.pl/organiza ... 12845.html
My do tej pory jednak korzystaliśmy z tego właśnie rozwiązania, że to na rodzicach spoczywał obowiązek odkupienia i dostarczenie nam do szkoły nowy podręcznik w zamian za zniszczony podręcznik.
W arytule jest mowa o wpłacaniu na wydzielony rachunek dochodów, jeśli szkoła takowy posiada, a uzyskany dochód należy przeznaczyć na odtworzenie stanu księgozbioru biblioteki w zakresie podręczników. Jednak pani z księgowości twierdzi, że będzie te środki, które wpłyną na konto WRD oddać do organu prowadzącego. U kogoś z was jest podobnie? Albo czy kto zna paragraf z którego księgowa mogłaby te środki księgować i wydatkować?

grey.bn

czwartek 23 maja 2019, 08:17

Moje panie z OP mają taki sam pogląd. Mówią, że jeżeli rodzic wpłaci pieniądze, to dopiero radni, odpowiednią uchwałą, mogą przekazać je na zakup podręcznika. Nie wiadomo jednak kto ma pokryć koszty związane z domawianiem pojedynczych egzemplarzy. Dlatego grzecznie prosimy rodziców o odkupienie i jak na razie się udaje. Tak krawiec kraje...

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

piątek 31 maja 2019, 22:42

monijka pisze:
środa 22 maja 2019, 13:10
Witam.
Ponieważ zbieranie podręczników coraz bliżej, mam pytanie.
W wakacyjnym numerze "Biblioteki w szkole" (nr 7-8) ukazał się artykuł, z którego wynika, że jako szkoła nie mamy prawa żądać od rodzica odkupienia zniszczonego podręcznika, a tylko zwrot kwoty jaka została na niego wydana.
Tak zostało napisane, bo takie jest stanowisko MEN. Poniżej kopia pisma z MEN w tej sprawie.
Chociaż nie rozumiem, co byłoby złego czy nielogicznego w sytuacji, że gdy uczeń np. niszczy podręcznik, to rodzice wyrzucjaą pozostalość podrecznika do śmieci (segregowanych), odkupują taki sam podręcznik, nauczyciel bibliotekarz przystawia na nim pieczątke i jest sytuacja taka, jakby uczeń wciąż miał taen sam podręcznik. Bez komplikacji, robienia przelewów na kilka złotych itp.

Stanowisko MEN:

Szanowny Pani Redaktorze
Uprzejmie informuje.
Na podstawie art. 54 ust. 4 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r, poz. 2203) dyrektor szkoły określa szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych, w tym wypożyczania uczniom podręczników oraz materiałów edukacyjnych, uwzględniając konieczność zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania tych podręczników lub materiałów. Wszystkie podręczniki wypożyczane uczniom są zaewidencjonowane w bibliotece szkolnej i w związku z tym powinny być zwracane przez uczniów.

W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty nieprzekraczającej kosztu zakupi podręcznika lub materiału edukacyjnego (art. 64, ust. 1 ww. ustawy). W związku z tym to dyrektor szkoły decyduje o ew. odpłatności za zniszczenie lub zgubienie wypożyczonego podręcznika. Ww. artykuł nie precyzuje jaka ma być to kwota. Nie jest natomiast przewidziane odkupienie podręczników przez rodziców. Środki finansowe uzyskane z tego tytułu stanowią dochód organu prowadzącego szkołę (jednostki samorządu terytorialnego). W związku z tym informację dotyczącą wysokości kwoty zwrotu oraz numeru konta, na które należy dokonać wpłaty powinien udzielić dyrektor szkoły.

Pozdrawiam
Justyna Sadlak

MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ
WYDZIAŁ INFORMACJI - BIURO PRASOWE

Dorothy

czwartek 06 cze 2019, 17:54

Witajcie, od poniedziałku 10 czerwca zaczynamy zbierać podręczniki od klas IV-VIII. W sumie mamy 36 oddziałów. Wcześniej ułożyłyśmy harmonogram zwrotów podręczników. Jedna klasa na wyznaczonej godzinie lekcyjnej przychodzi wraz z nauczycielem do biblioteki i zwraca podręczniki. Harmonogram wywiesiłyśmy w pokoju nauczycielskim i podałyśmy na librusie w ogłoszeniach. Zajmie nam to 6 dni. Natomiast podręczniki klas I-III zbierają wychowawcy i przynoszą do biblioteki. My sprawdzamy czy wszyscy uczniowie oddali podręczniki. Dobrze że nadchodzi weekend, będziemy odpoczywać i zbierać siły i mam nadzieję, że ogarniemy to wszystko.
Pozdawiam :P

EMT

czwartek 06 cze 2019, 22:18

Toż to gorzej niż na taśmie w fabryce. Przez 6 godzin ślepić na numerki w komputerze, mając 0,21 minuty na podręcznik? Jeśli na dwa stanowiska to aż 0,42. Nie przeglądacie/oceniacie tych książek? Nie zdarza się dyskusja z uczniem, nagłe wtargnięcie jakiegoś nauczyciela/ucznia, który czegoś chce itp.? Nie jecie, nie odstępujecie ani na moment komputera? Kiedy segregujecie i gdzieś odkładacie podręczniki? No i kiedy wykonujecie inne obowiązki bibliotekarza, bo u nas to na przykład robimy wszystko, co związane z nagrodami (a w tym roku będzie około 550 książek).
Podziwiam, a jednocześnie współczuję. Ja nie dałabym rady.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”