esta_

sobota 15 gru 2007, 19:11

tylko nie: "Jeśli niemożliwością jest skrócenie naszego pensum pracy ( z 30 godz. zegarowych na 25 -tak jak w przypadku pedagogów szkolnych ), to przynajmniej zmniejszenie obowiązków, które z roku na rok spadają na barki szkolnego bibliotekarza" a wlasnie KONIECZNIE obnizenie pensum w zwiazku z rosnacymi wymaganiami, bo one powoduja ze intensywnosc swiadczonej przez nas pracy nie moze sie rownac z praca pedagoga ktory ma komfort pracowania w 1 chwili z 1 osoba - my czesto robimy wszystko na raz - katem oka kotrolujemy ICim, w tym samym czasie tlumaczymy jak korzystac z katalogu mol czy kartkowego, mowimy na ktorej polce co stoi, a druga reka skanujemy, wprowadzamy dane do mola itd. - i wlasnie dlatego ze robimy tak wiele rzezcy na raz ( kiedys robilysmy mniej bo bylo chociazby wiecej etatow wiec byl podzal pracy, a tu nie dosc ze etaty obciete to mamy mnostwo nowych zadan) nasza praca jest tak obciazajaca ze to wielce niesprawiedliwe, ze my gdzie w ciagu dnia mamy kontakt z setkami (dziesiatkami) uzytkownikow mamy najwieksze pensum! specjalisci: dor zawodowy, pedagog i psychlog maja 20 godzin! jest jeszcze 1 przeklenstwo wiazace sie z naszym pensum - poniewaz jestesmy caly dzien dostepni w zwiazku z tym to my latamy na zastepstwa bezplatnie bo przeciez i tak jestesmy w szkole! jestesmy ociazani setkami zastepstw w ciagu roku! kiedy kazdy inny nauczyciel majacy 3 lub 4 godz. dziennie wychodzi do domu my po tych 3 zastepstwach (a to wcale nie rzadkosc, ja sama tydzien temu mialam taki dzien i w poniedzialek najblizszy - powtorka) wracamy do biblioteki aby jednoczesnie wypozyczc, doradzac, tlumaczyc, pilnowac icim, kserowac itd. itd. jescze przez wiele godzin!

Fiona

pensum

sobota 15 gru 2007, 19:17

W mojej szkole pedagog szkolny ma 20 godzin pensum.

Alicja B.

niedziela 16 gru 2007, 00:07

Zgadzam sie z tym co powiedziała/ powiedział Esta w 100 %.
Obowiązki, które spoczywaja na barkach bibliotekarza są o 100 % większe niż jeszcze 10 lat temu. Staram się, aby biblioteka w mojej szkole była na najwyższym poziomie i myslę,że w tym tempie nie dożyję do emerytury. Kosztem pracy w bibliotece gimnazjalnej mam zaniedbany dom, ponieważ wracam z pracy taka wyeksploatowana,że nie mam siły ruszyć palcem u przysłowiowej nogi. Nadmiar obowiązków odbija się na moim życiu prywatnym. Mam kochanego i wyrozumiałego męża( też oddaje się cały sercem pracy, więc mnie rozumie), ale nie wiem ile tak dam radę jeszcze pociagnąć. Zaznaczam,że moja biblioteka jest bardzo zadbana i nowoczesna( skomputeryzwałam ją i kupuję dużo nowości i mam wielu czytelników).

Malkontent

niedziela 16 gru 2007, 13:29

Bardzo bym chciała, żeby zmiejszono nam pensum, ale przy ICM kiepsko to widzę.Dyrektorzy nie będą nam płacić nadgodzin.Myślę, ze powinniśmy się skupic na normach zatrudnienia i zakazie wysyłania nas na zastępstwa.

bibliotekarkaaaaaaa

niedziela 16 gru 2007, 20:49

a ja mysle tak - bedziemy podskakiwac, podskakiwac i nie tylko ze nie zabiora nam tych 30 godzin pracy to jeszcze doloza do 40 stu jak bylo dawniej ....moze pomyslmy najpierw a potem piszmy petycje , bo w koncu te 30 godzin nie jest takie zle - inni maja po 35 godz, a jeszcze inni 40 godzin - my mamy wakacje i ferie i wolne tak ja wszyscy nauczyciele

jedyny i najwazniejszy tu problem to by nami nie wycierano wszystkich katow, bysmy przestaly byc zapchajdziurami , niech nam tylko zmniejsza ilosc prac i ustala normy zatrudnienia

kolezanki nie przeginajmy bo moze sie to dla nas tragicznie skonczyc - echhh

halinah

niedziela 16 gru 2007, 22:33

Mamy wakacje i ferie jak wszyscy nauczyciele, BO JESTEŚMY NAUCZYCIELAMI, Bibliotekarkooooooo! Żeby pracować w szkole, musimy mieć odpowiednie kwalifikacje, a integralną częścią naszej pracy jest praca pedagogiczna z czytelnikiem.
Dopóki same nie będziemy się cenić, nie możemy oczekiwać tego od innych.

Malkontent

niedziela 16 gru 2007, 23:41

Jeśli dołożą nam to dołożą wszystkim nauczycielom.Idea siedzenia cicho była dobra w czasach głębokiego komunizmu, gdy i tak było wiadomo , że nic się nie wygra.Niestety w podobny sposób jak bibliotekaaaarka myśli TNBS i ZNP.I dlatego pracujemy do 60 roku życia, bo nikt się nie postawił jak policjanci i wojskowi.Dlatego jako nauczyciele mamy tak jakl mamy.Pracowałam już w życiu 40 godzin tygodniowo z 21 dniowym prawem do urlopu.Da się przeżyć.Ale dlaczego jako nauczyciele mamy być traktowani na "specjalnych" warunkach tego nigdy nie zaakceptuję.Oczekuję jasnych , przejżystych norm zatrudnienia, równego traktowania i komfortu pracy.

Książniczka

poniedziałek 17 gru 2007, 10:07

Bibliotekarkaaaa pisze tak:"niech nam tylko zmniejszą ilość prac i ustalą normy zatrudnienia..." i zaraz dalej "kolezanki nie przeginajcie, bo może sieto dla nas tragicznie skończyć...".Co to znaczy:"niech nam tylko zmniejszą..."??? Samo się nie zrobi droga pani ostrożnicka oraz wygodnicka - jeśli "koleżanki" sprawy nie ruszą w s z y s t k o pozostanie po staremu. Ale tak było przecież od zarania dziejów: ktoś nie spał, by spokojniutko spać mógł ktoś inny... Najlepiej czekać, aż manna spadnie z nieba i wtedy z niej skorzystać, prawda ?...
"Śmiejmy się, bo życie jest śmiechu warte !"...

BeataZ

poniedziałek 17 gru 2007, 13:33

Zespół Samokształceniowy Bibliotekarzy w Przemyślu postanowił wysłać pismo w sprawie pracy i płacy nauczycieli bibliotekarzy do Pani Minister, takie pismo przygotowaliśmy i mogę je przesłać wszystkim chętnym osobom na skrzynki. Dobrze byłoby spotkać się w swoim środowisku, zebrać podpisy naucz.bibl. w mieście czy najbliższych miejscowościach i również wysłać taką petycję. Gdyby akcja nastąpiła w całej Polsce(jak mi się to marzy) może odniosłoby to jakiś skutek. To nasze pismo można potraktować jako bazę i dowolnie je modyfikować (coś dodać, coś ująć), zrobić tylko dodatkową kartkę "Lista naucz.bibl. w ....." z własnoręcznymi podpisami i miejscem pracy i można wysyłać. My nasze pismo wysyłamy również do OP, kuratorium i związków zawodowych. Pozdrawiam i czekam na adresy. Mój- zaleskabeata@interia.pl

Gość

poniedziałek 17 gru 2007, 20:46

Ale dlaczego dyrektorzy mają nie płacic nam nadgodzin? to oczywistością jest,że w dobrym tonie i wręcz koniecznością są godziny dla przedmiotowców, a dla bibliotekarza to już nie? Nie dajmy się!

Książka_76
Kontakt: Strona WWW

wtorek 18 gru 2007, 15:01

Witaycie :)
Na początku października, na spotkaniu TNBSP o/Katowice, poprosiłam koleżanki o pomoc w sprawie zastępstw. W połowie października powstało pismo w tej sprawie, które na początek zostało wysłane do Kuratorium Oświaty.
Myślę, że to dobry pomysł aby zrobić akcję na terenie całego kraju.
Pozdrawiam
"Wszyscy myślą o zmianie ludzkości. Nikt nie myśli o zmianie samego siebie" Anthony de Mello.

halinah

wtorek 18 gru 2007, 18:51

Do BeatyZ - dziękuję za pismo, po konsultacjach z koleżankami, będziemy działać!

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”