105magda

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

niedziela 10 lut 2013, 23:51

Jak wszyscy jestem przeciw. Co to za uspokojenie "to tylko możliwość łączenia a nie likwidacja" Samorządy będą miały furtkę do oszczędności - już nie poobcinają etatów tylko od razu zlikwidują - będzie 30+2 godzin zaoszczędzone. Minister M. Boni tego nie pojmuje - bo ostatnio w bibliotece szkolnej był bardzo dawno temu.
Mario - może tak jak kiedyś w innej sprawie zbiorowo na emaila napiszemy protest do pana ministra i premiera, że jesteśmy przeciwni ...

Malkontent

poniedziałek 11 lut 2013, 00:59

We wszystkich listach wystosowanych pojawiają się argumenty mówiące o róznych rolach i zadaniach.A może należałoby zapytać pana ministra o rozwiązania praktyczne.
W jakich sytuacjach dopuszcza się połaczenie, kto będzie te biblioteki finansował, jakie będą standardy zatrudnienia i wymagane kwlifikacje.Kto będzie pracodawcą.
Bo wymyslając jakąś ideę trzeba mieć wizję jej praktycznego działania.A u nas coś ma działać wspaniale , a polegnie na drobiazgach, których nikt nie przewidział.

Zuzza

poniedziałek 11 lut 2013, 03:27

U nas zlikwidowano już kilka filii biblioteki publicznej tłumacząc, że nie opłaca się utrzymywać budynku - opłata za ogrzewanie i prąd - bo przecież w każdej szkole są biblioteki. W tym samym czasie tak manipulowano przy kryteriach etatu, że we wszystkich szkołach jest w bibliotece tylko 1 etat. Nie można zezwalać na na dopuszczenia zmian "pisane na kolanie". Jeśli chcą pozwolić, by na wsiach w szkole był ośrodek kultury, biblioteka publiczna i... szkoła, niech stworzą rzetelne prawo określające, że tak można na przykład w szkołach, gdzie są tylko klasy 0-4 albo mniej niż 120 uczniów - tam jeśli będzie 40h biblioteka, to będzie więcej godz, bo teraz jest zwykle mniej niż 10 h.

libia11

poniedziałek 11 lut 2013, 17:13

Do Agi
Szkoda bo jak jechałam autem w radiu mówili ze Tusk Przeznaczy fundusze z Unii między innymi na edukację i wyrusza w Polskę swoim autobusem aby zapytać ludzi jak sensownie wydać te pieniądze . Pomyślałam że na biblioteki szkolne byłoby dobrze :lol: :roll:
Ostatnio zmieniony czwartek 21 lut 2013, 22:27 przez libia11, łącznie zmieniany 1 raz.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Aqa

poniedziałek 11 lut 2013, 20:09

Libio, że tak politycznie nieco na niepolitycznym forum, przez chwilę
/bo to się zazębia z naszymi sprawami. My chcemy żyć niepolitycznie, ale polityka nam rozbija nasze życie/,
głosowałam na PO w ich pierwszej 5 latce rządzenia. Zawiodłam się na wielu polach, jak wielu z nas, co jest bardzo smutnym wskaźnikiem kierunku, w jakim podąża rząd. /z racji... alternatywy w rządzeniu/

Nie liczyłam, naiwnie, że rząd zrezygnuje ze wzniosłych haseł likwidacji źródeł wyciekania pieniędzy z budżetu, a będzie szukał pieniędzy w najsłabszych grupach. My do nich należymy.
Tusk powinien wiedzieć, że wykształcenie przyszłych władz gmin, powiatów, samorządów, rządu, instytucji państwowych i prywatnych, zależy w dużej mierze od edukacji. Pewnie to wie, ale co z tego, jak nie dba o edukację?

Podwyżki pensji nauczycielskich rozłożone na 3 raty, były tak komentowane, jakbyśmy dostali 300 % więcej. To też polityka- umiejętność wciskania do głów narodu, jak Tusk świetnie dba o nauczycieli/ wyrabiając przy tym antagonistyczne zachowania społeczeństwa w stosunku do nas. A to były żenujące sumy.
Tusk "dawał" nam po ok 150-100 zł miesięcznie więcej raz w roku, gdy w tym samym czasie urzędnicy ministerstwa, sądów / stanowiska te, które były zależne od budżetu/ i struktur samorządowych, dostali podwyżki o kilka tysiecy zł. Pisała o tym prasa.
Tu też się zawiodłam, liczyłam na realne płace, które będą odzwierciedlały nasze wykształcenie, studia podyplomowe, pozwolą na cywilizowany styl życia. Na oszczędności, na satysfakcję, że wykształcenie popłaca.

Mała dygresja: Swego czasu lekarze twardo walczyli o swoje płace i godziny pracy, wywalczyli, wiedząc, że są tego warci /hym.. czasem mam obiekcje/. Dlaczego my, wykształceni, ciągle uważamy, że 2500 dypl to wysokie zarobki?
Do tego użeramy się od zawsze ze wszystkim: uczniami agresywnymi, wybujałymi oczekiwaniami władz, środowiskiem...

Jestem zdruzgotana taktyką walki o swoje w kraju: opony+ paliwo i na Nowy Świat /ulica w Warszawie/, zamiast rozsądnych obrad nad potrzebami, możliwościami, koniecznymi decyzjami.
Libio, niestety, to rząd PO /na który głosowałam/ nam zafundował 3 lata temu łączenie bibliotek z publicznymi, panią Hall do rozsadku zmusiły dopiero media i instytucje. Pani Hall wręcz była ZA łączeniem, podkreślając, "dla dobra środowiska lokalnego".
Pani Szumilas jest ministrem MEN, z rządu Tuska, a nie zabiera głosu definitywnie podkreślając, iż w szkołach ma działać w pełnym zakresie godzinowym szkolna biblioteka, z nauczycielem bibliotekarzem na etacie.
Dla mnie to wielce wymowne jest milczenie. Czy też motanie się " w zeznaniach" na ten temat.

Pisząc / z rozczarowaniem rządami Tuska/ o spadaniu poparcia, słupków, na które pilnie patrzy każda partia mam nadzieję na to, że ten element może otrzeźwi premiera kraju. Zanim rządy przejmie partia, dzięki której znów będziemy
izolowani na arenie międzynarodowej. /każdy ma prawo do swojego zdania, nawet jak mu odpowiada izolacja- mnie nie odpowiada/

W końcu, Libio, ja nie sądzę, że Tusk jedzie w Polskę cokolwiek konsultować... :| To jest POLITYKA. On jedzie właśnie w związku ze spadkiem poparcia, a że sprawa gorąca z unijnymi funduszami, ma pretekst, polityczny. Jedzie się pokazywać. Wiele osób się na takie pr nabiera. Opozycja to bardzo skutecznie stosuje.

Cieszą mnie fundusze na rozwój kraju, pomijam masę malwersacji, które towarzyszą wykorzystywaniu tych funduszy.
Jednak w wielu dziedzinach
/lecznictwie: niepełnosprawni np. mogliby żyć na lepszym poziomie, gdyby mieli nowoczesne leki- a nie ma na to "umów z NFZ", czy rehabilitację- a nie ma na nią tzw. "punktów", chorzy na SM mogliby żyć wiele lat dłużej SAMODZIELNIE, ale nie dostają leków, jakie ma Europa Zachodnia, bo .. nie ma "punktów z NFZ", bo wiecznie jesteśmy "w biedzie", ludzie z zagrożeniem życia piszą podania o leki, które ratują im życie! i czekają na decyzje miesiącami! Spotkałam w klinice onkologicznej matkę 3 małych dzieci, która dobrze przyjmowała lek, ale przekroczyła jakieś niezrozumiałe dla mnie normy, odmówiono jej dalszego finansowania leku! Tuska rząd miał już 6 lat na zreformowania systemu, jak to wygląda? Owszem, inni też nie podołali, ale na innych ja nie liczyłam, na Tuska tak;
jednocześnie są OLBRZYMIE kwoty na pensje w NFZ i premie, - na nasze pensje tyle nie ma.
Likwidowane są Domy Kultury - jak u nas, świetlice środowiskowe, kluby na wsiach. Nie mieszkałam nigdy na wsi, ale rozumiem, jak ważne to miejsca szczególnie tam!
,/ w tym naszej, dzieje się bardzo źle. Naszą dziedzinę najprościej reformować: zostawiając w spokoju, nie targając pseudo-reformami, pseudo-unowocześnieniami w postaci kolejnych biurokratycznych wymagań: jesteśmy tani! w stosunku do wielu struktur, które Tusk nie tknął z sensem /emerytury policjantów po 15 latach pracy nadal obowiązują, nowym zasadom podlegają wyłącznie nowi przyjmowani. To obciąża budżet niesamowicie, podobnie jak emerytury górników. Emerytury rolników są dotowane z budżetu niewspółmiernie do składek ich, to my za to płacimy- kilkaset zł miesięcznie do każdej pensji, a nie kilkaset zł rocznie. itp./

Libio, ja liczę na to, że sondaże zmuszą premiera do rozsądku. Na sam rozsądek już nie liczę.

libia11

poniedziałek 11 lut 2013, 20:21

Ja nie jestem polityczna i nie wierzę w żadne partie. Ani obietnice tylko tak na fali czasu zainteresowania nami mediami pomyślałam czy nie warto głośno zapytać czy te słynne fundusze nie mogłyby zasilić bibliotek szkolnych. Skoro się mówi o skromnym księgozbiorze. :roll:
Ostatnio zmieniony czwartek 21 lut 2013, 22:27 przez libia11, łącznie zmieniany 1 raz.

ANETA2244

poniedziałek 11 lut 2013, 20:34

a kilka lat temu pisaliśmy już petycje...myślę że trzeba ponowić próbę. Pomóżcie ułożyć taki krótki list otwarty do min.Boniego

http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=4721

fiori
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 11 lut 2013, 22:56

Spokojnie, wszystko pod kontrolą. Nad takim listem pracuje nasz nieustraszony Redaktor :wink:

Agencja Sukurs

poniedziałek 11 lut 2013, 23:46

Dla niekorzystających z facebooka mały skrót zdarzeń:

W piątek wieczorem utworzyliśmy protestacyjny fanpage "STOP likwidacji bibliotek" (http://www.stoplikwidacjibibliotek.pl), który bardzo szybko zyskał na popularności. W tym momencie ma prawie 1700 fanów.
Ludzie masowo zaczęli udostępniać stronę, zdjęcia (rekordowe to 1700 udostępnień) i wzajemnie się informować. Na liście udostępnień widać, że informację poparły m.in. znane osoby i politycy (od czego się zdystansowaliśmy m.in. na stronie SLD).

Równolegle w pocie czoła pracujemy nad stronę internetową z listem otwartym możliwym do poparcia. Mamy nadzieję zdążyć w tym tygodniu. Znajdą się tam również wszelkie publikacje (prasowe, internetowe) na temat projektu MAiC i sprzeciwu, dokumentacja prawna, stanowiska organizacji itp.

Prosimy o udostępnianie i rozsyłanie strony na facebooku, a później namawianie do poparcia listu otwartego. Każda osoba na facebooku ma średnio 100-150 znajomych. Gdy zdjęcie udostępnia znany fanpage, trafia ono do kilku(nastu) tysięcy osób. A to wbrew pozorom nośny temat i ludzie ochoczo się za nami wstawiają. Dziś informacja o akcji znalazła się na jednym z portali wśród najgorętszych tematów w internecie. Łatwo więc ministrowi nie będzie :)

libia11

wtorek 12 lut 2013, 10:44

Bardzo dobrze. Piszmy listy otwarte. Ale nie tylko brońmy przed likwidacją bibliotek, stawiajmy żądania choćby w sprawie tych funduszy unijnych. Dlaczego nie ma powstać fundacja, która by pomagała bibliotekom szkolnym . Przecież , potrzeby mamy ogromne. Mówią o nas wykorzystajmy to.!Marzenia ? może, ale dlaczego nie warto spróbować. Jeśli teraz się nie upomnimy to kiedy. Może temat podchwycą media. My nie walczymy tylko o stanowiska pracy jak niektórzy nam zarzucają, ale również o czytelnika. Lista oczekiwań każdej z nas jest długa. Tusk pyta na co wydać w edukacji. My wiemy gdzie w szkołach jest obszar zaniedbywany. Wiemy. To polityka zgadzam się. Tusk się pyta a nie oczekuje odpowiedzi też może być. Ale jeśli nie odpowiemy głośno że my wiemy jak te finanse wykorzystać to nikt nas nie zapyta czy Mo ze są nam potrzebne.
I jeszcze raz ja nie głosowałam za PO i nie jestem fanką władz.

Renia

wtorek 12 lut 2013, 12:08

Myślę, ze trzeba byłoby poprosić o pomoc naszych uczniów, bo to oni chyba najczęściej "wędrują " po facebooku. Udostępnijmy im biblioteczne komputery, aby poprzeć akcję. Na marginesie - bardzo podobał mi się plakat z Bonim - przemawiał do wyobraźni.

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... 7918_n.jpg

Agencja Sukurs

wtorek 12 lut 2013, 12:17

Są jeszcze dwa inne, ze wskazanym organizatorem akcji:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... nt_count=1

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =660%2C704

Przygotujemy również plakaty do druku i wywieszenia w pokoju nauczycielskim, na drzwiach biblioteki, gdzie kto zechce :)

Malkontent

wtorek 12 lut 2013, 12:28

Już dawno mówiłam, że trzeba by zacząć współpracę z FRSI, tylko MEN to powinien zapoczątkować.porozmawiać warto byłoby z p.Czarnecką.Nasze potrzeby akurat w pełni leżą w gestii MAC.Nasze MCI po woli się sypią.Przydałby się nowy sprzęt, tablice interaktywne, projektory multimedialne.Nie wyobrażam sobie , że w każdej klasie w szkole będzie taka tablica.Uważam, że jako bibliotekarze musimy zawalczyć o takie czytelnie multimedialne, tak jak pisał p.Juliusz.Tylko rozwój w tą stronę zapewni nam byt w szkole.Z ksiązką tradycyjną różnie być może, kto wie czy nie stanie się ona drugoplanową w naszej pracy.Po za tym takich czytelni nie bedzie mógł prowadzić zderegulowany bibliotekarz publiczny.Bo nie ma kwalifikacji, ktre ma większość z nas.

bajdocja

wtorek 12 lut 2013, 12:57

Na facebooku krytykuje biblioteki szkolne pani Katarzyna Lubnauer. Okazuje się, że jest znaną osobą z Łodzi, związana z Platformą. Przykre.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”