Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

Reforma programowa a biblioteki szkolne

czwartek 10 kwie 2008, 14:00

Dziś ruszyły konsultacje w sprawie reformy programowej. Uruchomiony zosttał serwis www.reformaprogramowa.men.gov.pl ,gdzie opublikowano wszystkie wstępne projekty (np. podstaw programowych).
Ogólne zalożenie jest takie, że pierwszy "zreformowany" rocznik wystartuje we wrsześniu 2009 równolegle w I kl. szkoly podst. i w I kl. gimnazjum. Byłem dziś na konferencji prasowej z minister Hall. Odniosłem niestety wrażenie, że to wszystko jest robione trochę "na żywioł", na zasadzie (mówiąc językiem wojskowym) tzw "rozpoznania ogniem". Bo np. przez ten rok z kawałkiem trzeba m.in. ustalić ostateczny kształt dokumentów prawnych i programowych, opublikować podstawy programowe, napisać programy, napisać i wydrukować podręczniki, przygotować szkoły do przyjęcia 6-latków itp.
Od poniedzialku (14.04!) rusza też akcja debat wojewódzkich. Polegać to ma na tym, że jakaś ekipa z MEN i z grupy przygotowującej reformę będzie miala turnee po wszystkich województwach i będzie debatować z "lokalnymi środowiskami". Ma to trwać do początku czerwca. Środowisko nauczycieli bibliotekarzy powinno sie do tych debat przygotować i w nich zaistnieć. Nieobecni nie maja racji. Zachęcam do zapoznania się z projektami podstaw programowych i innych dokumentów na stronie www.reformaprogramowa.men.gov.pl ,wypracowania opinni z punktu widzenia interesów biblioteki i nauczyciela bibliotekarza, przygotowania opinii. Na podanej wyżej stronie można wypełniać ankiety indywidualne, a w nich jest kilka rubryk, gdzie można wpisać swoje uwagi. Można też oczywiście pisać indywidualne i zbiorowe (np. oddziałów TNBSP) stanowiska bezpośrednio do MEN. Na pewno trafią do właściwych osób. Jeżeli tych opinii będzie dużo i będą odpowiednio uzasadnione merytorycznie, z pewnością odegrają jakąś rolę w procesie ustalania ostatecznej wersji podstaw programowych. Zadbajmy o swoje interesy. Za tydzień jest Forum TNBSP. Myślę, że można by było dostosować trochę program do wymogów chwili i spróbować wypracowac tam jakąś szerszą opinię. By to było możliwe, musiałyby jednak wcześniej powstać jakieś wstępne materiały do dyskusji.
Nie przestudiowałem jeszcze dokładnie wszystkich projektów MEN, ale po wstępnej lekturze widzę, że proponuje się likwidacje ścieżek międzyprzedmiotowych. Część treści interesujących nauczycieli bibliotekarzy jest w języku polskicm, ale zniknęła edukacja czytelnicza (!), powstało jakieś dziwne na pierwsz rzut oka rozwiązanie pt. Edukacja plastyczna i medialna.
Ostatnio zmieniony czwartek 10 kwie 2008, 23:54 przez Juliusz Wasilewski, łącznie zmieniany 1 raz.

Badas

czwartek 10 kwie 2008, 14:49

Dotarłam do tej ankiety, ale tam nie ma nauczycieli bibliotekarzy :roll: i asama nie wiem która wybrać do wypełnienia. :?

halszka31

czwartek 10 kwie 2008, 16:38

Wybrałam nauki humanistyczne i w ostatnim punkcie upomniałam się o zauważenie nauczycieli-bibliotekarzy.
Do roboty Koleżanki!!! Wpisujmy się!!! :lol:
halszka

Anna

czwartek 10 kwie 2008, 17:14

Czy tylko mnie się nie chcą otwierać te pliki?

Gość

czwartek 10 kwie 2008, 21:05

Ja mam odpowiedź: "Plik nie istnieje"

Anna

czwartek 10 kwie 2008, 22:10

Poradziłam sobie, ankietę wysłałam. Trochę czasu zajmuje przedarcie się przez te dokumenty ale jak dają szansę się wypowiedzieć to trzeba.

Alinaku

czwartek 10 kwie 2008, 23:44

A jakie uwagi tam piszecie?

Ja napisałam, że:
- twórcy ankiety nie przewidzieli, że nauczyciel bibliotekarz może zabrać głos w sprawie reformy programowej, co może świadczyć iż twórcy projektów podstaw programowych w ogóle nie słyszeli o istnieniu bibliotek szkolnych, co jest bardzo niepokojące, bo w krajach najlepiej rozwiniętych to właśnie biblioteki przekształcone w pracownie multimedialne odgrywają bardzo istotną rolę w procesie edukacyjnym. Należy uwzględnić w ankiecie nauczyciela bibliotekarza.
- edukacja czytelnicza i medialna powinna być jedną z najważniejszych dziedzin zainteresowania szkoły, natomiast w projekcie podstaw programowych treści z tych dziedzin są często sztucznie poprzyczepiane do różnych przedmiotów. Połączenie edukacji plastycznej z edukacją medialną jest kuriozalne i oderwane od realiów szkolnych. Dlaczego specjalista od plastyki ma zajmować się edukacją medialną? Spraw związanych z mediami, z wyszukiwaniem i selekcjonowaniem informacji, korzystaniem ze źródeł informacji powinien uczyć (ale nie na typowej lekcji lecz na zasadzie pomocy w samodzielnych pracach ucznia) specjalista, czyli wyspecjalizowany nauczyciel bibliotekarz.
- Należy wzmocnić bibliotekę szkolną, która powinna stać się pracownią interdyscyplinarną, konieczne jest jednak opracowanie standardów wyposażenia i zatrudniania w bibliotekach.
- w projekcie podstawy programowej jest kurczowe trzymanie się przedmiotów. W dzisiejszym świecie jest to anachronizm. Uczniowie powinni podejmować działania interdyscyplinarne "ponadprzedmiotowe" (np. metodą projektów), pokazujące złożoność wiedzy i umiejętności. Zajęcia takie mogłyby odbywać sie w niewielkich grupach i być prowadzone pod opieką nauczycieli np. dwóch-trzech przedmiotów, przy czym realizacja projektów (zbieranie materiałów, ich przetwarzanie, przygotowywanie prezentacji czy publikacji lub filmu odbywałoby się w multimedialnym centrum informacyjno-dydaktycznym (dobrze wyposażona biblioteka).

Maria

piątek 11 kwie 2008, 00:24

Jest filozofia, jest j. łaciński i kultura antyczna, właściwie jest wszystko poza biblioteką w szkole jej zadaniami i funkcją. Czyżby wątek w naszym Forum pt. Czy beda w szkole biblioteki? miał być złym prorokiem?
Powiem szczerze, jak zobaczyłam na stronę, ankiety i propozycje projektów, nie widząc miejsca dla biblioteki - odechciało mi się wypełniać ankiety i wypowiadać. Cóż to świadczy tylko o ministerstwie. Chyba, że biblioteki planuje się przekształcić w klubokawiarnie internetowe, coś trzeba zrobić z darowanym ICIM, a książki będą krążyły w modnym bookcrossingu w szkole i okolicy.

Alinaku

piątek 11 kwie 2008, 12:06

Maria pisze: jak zobaczyłam na stronę, ankiety i propozycje projektów, nie widząc miejsca dla biblioteki - odechciało mi się wypełniać ankiety i wypowiadać.
To błąd! To są właśnie argumenty, żeby się wypowiadać. Bez sensu byłoby się wypowiadać, gdybyś zobaczyła, że pół proejektu dotyczy spraw bibliotek i że sprawy ida w dobrym kierunku.

kamk

piątek 11 kwie 2008, 12:20

Juz sie wpisalam i namawiam innych, zeby ankiete wypelnic i napisac o nas. Faktycznie brak jest bibliotek, ale wpisalam sie w jezyku polskim i w ostatnim punkcie napisalam o edukacji czytelniczej i medialnej. Trzeba sie wpisac.

Aqa

piątek 11 kwie 2008, 13:00

Wypełniłam ankietę, chociaż jestem delikatnie mówiąc- zaniepokojona. Nie ma mowy w projekcie o bibliotekach, nie ma miejsca na wypowiedź nauczycieli bibliotekarzy. Dla SP- wybrałam polski, ale to nie jest taka sama dziedzina. Wybór mniejszego zła. W ostatniej ramce na "dodanie swoich uwag" wylałam wszelkie przemyślenia- bo to jedyne miejsce. Podkreśliłam drogę/ rozwój/ kierunek?- bibliotek w cywilizowanych krajach zachodnich- a dążymy ponoć do ich modeli. Tam biblioteka jest pracownią interdyscyplinarną. Napisałam o roli ICIM- które specjalnie finansuje EFS, by biblioteka była centrum w szkole na poziomie, w końcu o roli w kształtowaniu wyobraźni dzieci/uczniów, w inspiracji w poszukiwaniu wiedzy; o akcjach wspierających edukację szkolną, jak akcje czytania dla całych klas, inscenizacje inspirujące dzieci do sięgnięcia po wiedzę.
Zastanawiam sie tylko, czy szanowna pani min. w ogóle zamierza cokolwiek konsultować z kimkolwiek- bo w kwestiach płac dokładnie zlekceważyła nas wszystkich. Przekazywała w mediach fałszywe komunikaty, że płace konsultuje z Komisją Trójstronną, podpisała dokładnie takie tabele, jakie sama/MEN/ założyła na wstępie. Ale pisać w tej kwestii trzeba. Najgorzej nie robić nic.
Ostatnio zmieniony piątek 11 kwie 2008, 18:17 przez Aqa, łącznie zmieniany 1 raz.

madan

Re: Reforma programowa a biblioteki szkolne

piątek 11 kwie 2008, 15:00

Zadbajmy o swoje interesy. Za tydzień jest Forum TNBSP. Myślę, że można by było dostosować trochę program do wymogów chwili i spróbować wypracowac tam jakąś szerszą opinię. By to było możliwe, musiałyby jednak wcześniej powstać jakieś wstępne materiały do dyskusji.
Panie Juliuszu,
dzięki serdeczne za życzliwe podpowiedzi. Oczywiście dorzucimy ten temat do programu i pewnie będzie to jedna z ważniejszych kwestii. Wprawdzie trzymamy rękę na pulsie i na sobotnie Forum TNBSP przygotowałyśmy cały pakiet spraw do omówienia - mamy projekty, pisma i petycje do różnych władz ogólnopolskich i samorządowych. Zamierzamy zwrócić się do komisji edukacji sejmu i senatu, do związków zawodowych, do autorytetów bibliotekarskich - z prośbą o poparcie naszych postulatów.
Braliśmy udział w dyskusji nad ustawą o bibliotekach zainicjowanej przez SBP i z pewnością nie pominiemy okazji do zabrania głosu w konsultacjach proponowanych przez MEN. Przecież to nasze podwórko :)

halszka31

piątek 11 kwie 2008, 16:10

Każde moje wystąpienie na Radzie to przypomnienie, że Biblioteka stanowi Centrum Intelektualne Szkoły. Omawiam czytelnictwo pod kątem wypożyczeń i poszukiwań bibliograficznych z danego przedmiotu. Wychodzę z założenia, że właśnie w bibliotece odbijają się pasje i zainteresowania nauczycieli, przekazywane uczniom.Odnotowuję każdy ciekawy temat i niestereotypowe podejście do tematu. Dzielę się tą radością z nauczycielem przedmiotu. Każdy człowiek ma w sobie odrobinę próżności - to działa!!!
halszka

Gość

piątek 11 kwie 2008, 19:37

Jedyny znany publicznie projekt pisma autorstwa TNBSP to wiernopoddańczy adres do ministra Romana Giertycha.
Gratulujemy pani minister Hall miejsca w gronie wybranych przez TNBSP włodarzy oświaty. Czekamy na tekst. Być może będzie równie interesujący. W końcu powstaje już kilka miesięcy.

Gość

Re: Reforma programowa a biblioteki szkolne

piątek 11 kwie 2008, 19:52

madan pisze: Braliśmy udział w dyskusji nad ustawą o bibliotekach zainicjowanej przez SBP i z pewnością nie pominiemy okazji do zabrania głosu w konsultacjach proponowanych przez MEN. Przecież to nasze podwórko :)
Czy SBP wie o tym, że TNBSP z nim dyskutuje?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”